fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatAmerykanie nie będą musieli spłacać swoich kredytów

Amerykanie nie będą musieli spłacać swoich kredytów

Amerykańskie władze zamierzają przeprowadzić reformę, której celem jest radykalne zmniejszenie zobowiązań mieszkańców kraju wynikających z zaciągniętych kredytów studenckich.

Podczas pandemii COVID-19 zostały wstrzymane spłaty pożyczek studenckich w USA. Wznowienie konieczności ich regulowania ma zostać przywrócone od września.

Dlaczego nie będzie trzeba spłacać kredytów studenckich?

Może to doprowadzić do spadku wydatków konsumenckich i negatywnie wpłynąć na wzrost gospodarczy. Administracja Joe Bidena argumentuje, że wprowadzenie znacznych ulg dla osób, których dotyczą te zobowiązania ma na celu również zwiększenie dostępności Amerykanów do edukacji.

Dlatego władze zainicjowały program SAVE, który jest skierowany do 30 milionów osób spłacających kredyty studenckie. Zgodnie z szacunkami rządu program pozwoli zmniejszyć obciążenia średnio o tysiąc dolarów rocznie dla każdego z uczestników.

Kto może liczyć na umorzenie spłat

Zgodnie z nowymi zasadami, z obowiązku spłat zostaną zwolnione osoby zarabiające mniej niż 30 tysięcy dolarów rocznie lub bezrobotne. Zmienione zostaną też zasady naliczania wysokości odsetek. Nie będą one już wynikać z wysokości pożyczki, a z dochodów pożyczkobiorcy i wielkości jego rodziny. Po zmianach umorzenie kredytu będzie możliwe już po 10 latach, zamiast obecnych 25 lat. Skorzystają z niego osoby, które przez ten czas regularnie spłacają swoje zobowiązania.

Zanim władze przygotowały program SAVE, to forsowały rozwiązania, które miały dać jeszcze większe wsparcie osobom z kredytami studenckimi. Zostały one jednak zablokowane przez Sąd Najwyższy.

Reuter, The Guardian, politico.com, whitehouse.gov

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA