Podczas pandemii COVID-19 zostały wstrzymane spłaty pożyczek studenckich w USA. Wznowienie konieczności ich regulowania ma zostać przywrócone od września.
Dlaczego nie będzie trzeba spłacać kredytów studenckich?
Może to doprowadzić do spadku wydatków konsumenckich i negatywnie wpłynąć na wzrost gospodarczy. Administracja Joe Bidena argumentuje, że wprowadzenie znacznych ulg dla osób, których dotyczą te zobowiązania ma na celu również zwiększenie dostępności Amerykanów do edukacji.
Dlatego władze zainicjowały program SAVE, który jest skierowany do 30 milionów osób spłacających kredyty studenckie. Zgodnie z szacunkami rządu program pozwoli zmniejszyć obciążenia średnio o tysiąc dolarów rocznie dla każdego z uczestników.
Kto może liczyć na umorzenie spłat
Zgodnie z nowymi zasadami, z obowiązku spłat zostaną zwolnione osoby zarabiające mniej niż 30 tysięcy dolarów rocznie lub bezrobotne. Zmienione zostaną też zasady naliczania wysokości odsetek. Nie będą one już wynikać z wysokości pożyczki, a z dochodów pożyczkobiorcy i wielkości jego rodziny. Po zmianach umorzenie kredytu będzie możliwe już po 10 latach, zamiast obecnych 25 lat. Skorzystają z niego osoby, które przez ten czas regularnie spłacają swoje zobowiązania.
Zanim władze przygotowały program SAVE, to forsowały rozwiązania, które miały dać jeszcze większe wsparcie osobom z kredytami studenckimi. Zostały one jednak zablokowane przez Sąd Najwyższy.
Reuter, The Guardian, politico.com, whitehouse.gov