fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaŚwiatAmerykanie nie będą musieli spłacać swoich kredytów

Amerykanie nie będą musieli spłacać swoich kredytów

Amerykańskie władze zamierzają przeprowadzić reformę, której celem jest radykalne zmniejszenie zobowiązań mieszkańców kraju wynikających z zaciągniętych kredytów studenckich.

Podczas pandemii COVID-19 zostały wstrzymane spłaty pożyczek studenckich w USA. Wznowienie konieczności ich regulowania ma zostać przywrócone od września.

Dlaczego nie będzie trzeba spłacać kredytów studenckich?

Może to doprowadzić do spadku wydatków konsumenckich i negatywnie wpłynąć na wzrost gospodarczy. Administracja Joe Bidena argumentuje, że wprowadzenie znacznych ulg dla osób, których dotyczą te zobowiązania ma na celu również zwiększenie dostępności Amerykanów do edukacji.

Dlatego władze zainicjowały program SAVE, który jest skierowany do 30 milionów osób spłacających kredyty studenckie. Zgodnie z szacunkami rządu program pozwoli zmniejszyć obciążenia średnio o tysiąc dolarów rocznie dla każdego z uczestników.

Kto może liczyć na umorzenie spłat

Zgodnie z nowymi zasadami, z obowiązku spłat zostaną zwolnione osoby zarabiające mniej niż 30 tysięcy dolarów rocznie lub bezrobotne. Zmienione zostaną też zasady naliczania wysokości odsetek. Nie będą one już wynikać z wysokości pożyczki, a z dochodów pożyczkobiorcy i wielkości jego rodziny. Po zmianach umorzenie kredytu będzie możliwe już po 10 latach, zamiast obecnych 25 lat. Skorzystają z niego osoby, które przez ten czas regularnie spłacają swoje zobowiązania.

Zanim władze przygotowały program SAVE, to forsowały rozwiązania, które miały dać jeszcze większe wsparcie osobom z kredytami studenckimi. Zostały one jednak zablokowane przez Sąd Najwyższy.

Reuter, The Guardian, politico.com, whitehouse.gov

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA

Wartość ekonomiczna języka hiszpańskiego

Język jest istotnym składnikiem kapitału ludzkiego i społecznego. Szacuje się, że 15 proc. PKB państwa jest bezpośrednio lub pośrednio powiązane z językiem. Dlatego też znaczenie i potencjał języka urzędowego danego kraju są ściśle powiązane ze wskaźnikami makroekonomicznymi.
5 MIN CZYTANIA

Polska sprzeciwiła się genderowym radykałom

Polska sprzeciwia się ideologicznej interpretacji „umowy o partnerstwie” pomiędzy Unią Europejską a Organizacją Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet – pieniądze nie pomogły

Kilkaset milionów euro przeznaczyła Unia Europejska na globalne działania, których celem jest przeciwdziałanie zjawisku przemocy wobec kobiet.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia przekaże setki milionów euro reżimowi dyktatora

Rządzona przez autorytarne władze Tunezja otrzyma z Unii Europejskiej setki milionów euro, które mają zapewnić wsparcie w radzeniu sobie z kolejnymi napływającymi falami migrantów.
2 MIN CZYTANIA

Unia Europejska chce ustawowo zmniejszyć uzależnienie od Chin

Parlament Europejski uchwalił przepisy, które pozwolą na zmniejszenie uzależnienia unijnego rynku od dostaw strategicznych surowców pochodzących z Chin.
< 1 MIN CZYTANIA