fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaŚwiatAmerykanie odkryli potężne złoża kluczowego surowca

Amerykanie odkryli potężne złoża kluczowego surowca

Amerykańscy geologowie twierdzą, że na granicy stanów Oregon i Newada znajdują się największe na świecie złoża litu, surowca niezbędnego do produkcji baterii.

Surowiec znajduje się w kalderze McDermitta, czyli zagłębieniu w szczytowej części wulkanu, powstałej w wyniku eksplozji. Znajduje się w północno-zachodnim regionie USA, na granicy stanów Oregon i Newada.

Największe złoża świata

Pierwsze szacunki mówią o zasobach 20-40 mln ton litu na obszarze 1575 km kwadratowych. Oznacza to, że prawdopodobnie będą to największe złoża na świecie po tych zlokalizowanych w Boliwii (21 mln ton).

Poszukiwania surowców w kalderze są prowadzone od końca lat 70. XX w. przez koncern Chevron. Aktualnie prace badawcze prowadzi spółka Lithium Nevada Corp we współpracy z amerykańskim Departamentem Energii oraz Uniwersytetem Newady.

Indianie wstrzymają eksploatację?

Eksploatacja na przemysłową skalę może być jednak trudna ze względu na indiańskie plemiona zamieszkujące ten rejon. Zwracają one uwagę, że terytoria kaldery są ważnym miejscem ich dziedzictwa kulturowego oraz istotnymi terenami łowieckimi.

Lit jest kluczowym surowcem niezbędnym do produkcji baterii wykorzystywanych m.in. w samochodach elektrycznych.

extremetech.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Jak Indie zyskują przewagę nad Chinami

Indie okazały się fascynującą historią wzrostu gospodarczego i – w ramach kompleksu rynków wschodzących – coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla Chin.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA