fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatAmerykanie odkryli potężne złoża kluczowego surowca

Amerykanie odkryli potężne złoża kluczowego surowca

Amerykańscy geologowie twierdzą, że na granicy stanów Oregon i Newada znajdują się największe na świecie złoża litu, surowca niezbędnego do produkcji baterii.

Surowiec znajduje się w kalderze McDermitta, czyli zagłębieniu w szczytowej części wulkanu, powstałej w wyniku eksplozji. Znajduje się w północno-zachodnim regionie USA, na granicy stanów Oregon i Newada.

Największe złoża świata

Pierwsze szacunki mówią o zasobach 20-40 mln ton litu na obszarze 1575 km kwadratowych. Oznacza to, że prawdopodobnie będą to największe złoża na świecie po tych zlokalizowanych w Boliwii (21 mln ton).

Poszukiwania surowców w kalderze są prowadzone od końca lat 70. XX w. przez koncern Chevron. Aktualnie prace badawcze prowadzi spółka Lithium Nevada Corp we współpracy z amerykańskim Departamentem Energii oraz Uniwersytetem Newady.

Indianie wstrzymają eksploatację?

Eksploatacja na przemysłową skalę może być jednak trudna ze względu na indiańskie plemiona zamieszkujące ten rejon. Zwracają one uwagę, że terytoria kaldery są ważnym miejscem ich dziedzictwa kulturowego oraz istotnymi terenami łowieckimi.

Lit jest kluczowym surowcem niezbędnym do produkcji baterii wykorzystywanych m.in. w samochodach elektrycznych.

extremetech.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA