Rosja nie będzie mogła już tak łatwo spłacić swoich wierzytelności w dolarach jak do tej pory. Jak donosi Bloomberg, USA po doniesieniach o masakrze w Buczy uniemożliwią krajowi Putina dokonywanie płatności za pośrednictwem amerykańskich banków. A to oznacza, że widmo technicznej niewypłacalności zajrzy Rosji w oczy znacznie głębiej niż do tej pory.

Techniczna niewypłacalność ma miejsce wtedy, gdy kraj nie jest w stanie wypłacać odsetek np. od wyemitowanych przez siebie obligacji. W przypadku Rosji istotne jest to, że te powinny zostać wypłacone w dolarach.

Do tej pory taka sytuacja nie miała miejsca, choć kilka tygodni temu było bardzo blisko. Putin odgrażał się nawet, że odsetki będzie wypłacał w rublach, co jednak i tak zostałoby uznane przez rynki za niewypłacalność.

Ostatecznie jednak z pomocą przyszły amerykańskie banki, które Rosja mogła wykorzystać, by spłacić dług w dolarach. Teraz Bloomberg donosi, że takie rozwiązanie zostało już przez władze USA zakazane. To reakcja na doniesienia z Buczy, gdzie rosyjscy żołnierze dopuścili się masowych zbrodni wojennych.

Resort skarbu w Waszyngtonie wydał już dyspozycję amerykańskim bankom, by nie ułatwiały zadania krajowi Putina. W poniedziałek upływał termin spłaty kolejnych odsetek, ale wobec decyzji USA nie była ona możliwa w dolarach.

W tej chwili Rosja ma w zasadzie dwie opcje. Albo wykorzysta krajowe rezerwy walutowe albo ogłosi niewypłacalność.

Bloomberg.com

Poprzedni artykułPolacy umacniają opinię na temat rosyjskich surowców
Następny artykułList otwarty do Pana Janusza