fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseAmerykanie ograniczają możliwości spłaty długów przez Rosję

Amerykanie ograniczają możliwości spłaty długów przez Rosję

Rosja nie będzie mogła już tak łatwo spłacić swoich wierzytelności w dolarach jak do tej pory. Jak donosi Bloomberg, USA po doniesieniach o masakrze w Buczy uniemożliwią krajowi Putina dokonywanie płatności za pośrednictwem amerykańskich banków. A to oznacza, że widmo technicznej niewypłacalności zajrzy Rosji w oczy znacznie głębiej niż do tej pory.

Techniczna niewypłacalność ma miejsce wtedy, gdy kraj nie jest w stanie wypłacać odsetek np. od wyemitowanych przez siebie obligacji. W przypadku Rosji istotne jest to, że te powinny zostać wypłacone w dolarach.

Do tej pory taka sytuacja nie miała miejsca, choć kilka tygodni temu było bardzo blisko. Putin odgrażał się nawet, że odsetki będzie wypłacał w rublach, co jednak i tak zostałoby uznane przez rynki za niewypłacalność.

Ostatecznie jednak z pomocą przyszły amerykańskie banki, które Rosja mogła wykorzystać, by spłacić dług w dolarach. Teraz Bloomberg donosi, że takie rozwiązanie zostało już przez władze USA zakazane. To reakcja na doniesienia z Buczy, gdzie rosyjscy żołnierze dopuścili się masowych zbrodni wojennych.

Resort skarbu w Waszyngtonie wydał już dyspozycję amerykańskim bankom, by nie ułatwiały zadania krajowi Putina. W poniedziałek upływał termin spłaty kolejnych odsetek, ale wobec decyzji USA nie była ona możliwa w dolarach.

W tej chwili Rosja ma w zasadzie dwie opcje. Albo wykorzysta krajowe rezerwy walutowe albo ogłosi niewypłacalność.

Bloomberg.com

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowe środki na wsparcie małych i średnich firm

Na razie pieniądze z Unii przeznaczone będą na cyfryzację, tak zwaną zieloną transformację oraz zrównoważony rozwój. Ogromna popularność jednego z programów wsparcia firm MŚP pokazuje, że na granty czekają także rolnicy indywidualni.
3 MIN CZYTANIA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Europejczycy wydają i oszczędzają coraz więcej

W 2022 roku wzrosły wydatki na towary i usługi oraz oszczędności gospodarstw domowych w Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

Zmarł Henry Kissinger – ikona amerykańskiego realizmu

Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger zmarł w wieku 100 lat w swoim domu w Connecticut. Był głównym amerykańskim dyplomatą i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego za rządów Nixona i Forda. Realizował politykę odprężenia, która odmroziła stosunki ze Związkiem Radzieckim i Chinami.
2 MIN CZYTANIA