fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatAmerykanie przygotowują alternatywne dostawy gazu dla Europy

Amerykanie przygotowują alternatywne dostawy gazu dla Europy

Biały Dom podkreśla, że amerykańska administracja współpracuje z krajami i firmami na całym świecie, aby zapewnić dostawy i złagodzić spekulacje cen surowców, które mają wpływ zarówno na gospodarkę Stanów Zjednoczonych, jak i gospodarki państw europejskich.

– Rosja ma długą historię stosowania środków innych niż działania wojskowe w celu przeprowadzenia agresji – powiedział prezydent USA Joe Biden. Jednym z głównych narzędzi stosowanym przez rosyjski reżim jest ograniczenie dostaw gazu ziemnego do Europy przez Ukrainę. Możliwość, że rosyjski prezydent zamknie lub jeszcze bardziej zakręci kurek z gazem, jest jedną z największych obaw europejskich gospodarek. Około jedna trzecia gazu zużywanego w Unii pochodzi z Rosji i jeśli Władimir Putin, wykorzystując napięcia na granicy z Ukrainą, ograniczy dostawy błękitnego paliwa, zima i wiosna mogą być w Europie bardzo drogie.

Konsekwencje spadku dostaw rosyjskiego gazu są jednym z głównych czynników powodujących podziały w sposobie reakcji państw europejskich wobec Rosji, a to uniemożliwia wprowadzenie skoordynowanego systemu sankcji wobec Moskwy. Być może dlatego administracja Joe Bidena w ostatnich tygodniach pracowała nad znalezieniem alternatywny dla rosyjskiego gazu. Jednocześnie Biały Dom podkreślił, że Waszyngton współpracuje z krajami i firmami na całym świecie, aby zapewnić dostawy i złagodzić spekulacje cen surowców, które mają wpływ zarówno na gospodarkę Stanów Zjednoczonych, jak i na resztę świata. USA zdaje sobie sprawę, że jeśli albo na skutek rozkazu Putina, albo w wyniku ewentualnego konfliktu zbrojnego ukraińskie gazociągi zostaną odcięte, to najbardziej ucierpią na tym państwa Starego Kontynentu.

Jak podaje hiszpański dziennik „ABC”, na ten moment Stany Zjednoczone identyfikują możliwy wolumen nierosyjskiego gazu z różnych obszarów świata, od Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu po Azję, zaś prowadzone rozmowy z dużymi producentami gazu ziemnego na całym świecie mają na celu zwiększenie wydobycia gazu na rzecz europejskich nabywców.

Dla USA oczywistym jest, że Putin będzie grał gazem. Tymczasem rosyjska dyplomacja odpiera tego typu oskarżenia, podkreślając, że Rosja potrzebuje dochodów z gazu i ropy tak samo, jak Europa potrzebuje ich dostaw. Stany Zjednoczone w przypadku rosyjskiej inwazji na Ukrainę chcą jednogłosu. USA oraz Unia Europejska powinny nałożyć surowe sankcje gospodarcze na Rosję. Zdaniem Joe Bidena zbieżność sankcji jest kluczowa, jeżeli ma wywrzeć jakiekolwiek wrażenie na Putinie.

Waszyngton stawia na zestaw sankcji na kilku frontach: globalną kontrolę eksportu chipów i półprzewodników do Rosji, aby stłumić jej możliwości technologiczne; usunięcie Rosji z systemu transakcji finansowych Swift; wprowadzenie rozległych sankcji wobec rosyjskich podmiotów finansowych, dużych firm, członków rządu i sił zbrojnych. Rozważana jest także opcja wstrzymania uruchomienia gazociągu Nord Stream 2.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA