fbpx
wtorek, 17 września, 2024
Strona głównaŚwiatAmerykanie przygotowują alternatywne dostawy gazu dla Europy

Amerykanie przygotowują alternatywne dostawy gazu dla Europy

Biały Dom podkreśla, że amerykańska administracja współpracuje z krajami i firmami na całym świecie, aby zapewnić dostawy i złagodzić spekulacje cen surowców, które mają wpływ zarówno na gospodarkę Stanów Zjednoczonych, jak i gospodarki państw europejskich.

– Rosja ma długą historię stosowania środków innych niż działania wojskowe w celu przeprowadzenia agresji – powiedział prezydent USA Joe Biden. Jednym z głównych narzędzi stosowanym przez rosyjski reżim jest ograniczenie dostaw gazu ziemnego do Europy przez Ukrainę. Możliwość, że rosyjski prezydent zamknie lub jeszcze bardziej zakręci kurek z gazem, jest jedną z największych obaw europejskich gospodarek. Około jedna trzecia gazu zużywanego w Unii pochodzi z Rosji i jeśli Władimir Putin, wykorzystując napięcia na granicy z Ukrainą, ograniczy dostawy błękitnego paliwa, zima i wiosna mogą być w Europie bardzo drogie.

Konsekwencje spadku dostaw rosyjskiego gazu są jednym z głównych czynników powodujących podziały w sposobie reakcji państw europejskich wobec Rosji, a to uniemożliwia wprowadzenie skoordynowanego systemu sankcji wobec Moskwy. Być może dlatego administracja Joe Bidena w ostatnich tygodniach pracowała nad znalezieniem alternatywny dla rosyjskiego gazu. Jednocześnie Biały Dom podkreślił, że Waszyngton współpracuje z krajami i firmami na całym świecie, aby zapewnić dostawy i złagodzić spekulacje cen surowców, które mają wpływ zarówno na gospodarkę Stanów Zjednoczonych, jak i na resztę świata. USA zdaje sobie sprawę, że jeśli albo na skutek rozkazu Putina, albo w wyniku ewentualnego konfliktu zbrojnego ukraińskie gazociągi zostaną odcięte, to najbardziej ucierpią na tym państwa Starego Kontynentu.

Jak podaje hiszpański dziennik „ABC”, na ten moment Stany Zjednoczone identyfikują możliwy wolumen nierosyjskiego gazu z różnych obszarów świata, od Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu po Azję, zaś prowadzone rozmowy z dużymi producentami gazu ziemnego na całym świecie mają na celu zwiększenie wydobycia gazu na rzecz europejskich nabywców.

Dla USA oczywistym jest, że Putin będzie grał gazem. Tymczasem rosyjska dyplomacja odpiera tego typu oskarżenia, podkreślając, że Rosja potrzebuje dochodów z gazu i ropy tak samo, jak Europa potrzebuje ich dostaw. Stany Zjednoczone w przypadku rosyjskiej inwazji na Ukrainę chcą jednogłosu. USA oraz Unia Europejska powinny nałożyć surowe sankcje gospodarcze na Rosję. Zdaniem Joe Bidena zbieżność sankcji jest kluczowa, jeżeli ma wywrzeć jakiekolwiek wrażenie na Putinie.

Waszyngton stawia na zestaw sankcji na kilku frontach: globalną kontrolę eksportu chipów i półprzewodników do Rosji, aby stłumić jej możliwości technologiczne; usunięcie Rosji z systemu transakcji finansowych Swift; wprowadzenie rozległych sankcji wobec rosyjskich podmiotów finansowych, dużych firm, członków rządu i sił zbrojnych. Rozważana jest także opcja wstrzymania uruchomienia gazociągu Nord Stream 2.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA