fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatAmerykanie zapłacą polskiej firmie za amunicję dla Ukrainy

Amerykanie zapłacą polskiej firmie za amunicję dla Ukrainy

Bydgoskie zakłady zbrojeniowe wyprodukują na zlecenie Amerykanów pociski artyleryjskie, które zostaną następnie przekazane prowadzącej działania zbrojne ukraińskiej armii.

Amerykańskie Siły Zbrojne przyznały kontrakty o wartości 1,5 mld dolarów na produkcję amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm. Celem jest osiągnięcie ich produkcji na poziomie 80 tysięcy sztuk miesięcznie, co ma nastąpić do czwartego kwartału 2025 roku. 

Zamówienie dotyczy 14,2 mln funtów (6441 ton) materiałów wybuchowych (trotylu), 270 tys. spłonek, 678 tys. zapalników i 2,7 mln łusek. 

Realizacja kontraktu została powierzona 9 zakładom. Z tego 6 znajduje się w USA i po jednym w Kanadzie, Indiach i w Polsce. 

Polskim przedstawicielem są bydgoskie zakłady chemiczno-zbrojeniowe Nitro-Chem wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Dostarczą one trotyl niezbędny do wykonania amerykańskich planów. Dostawy będą realizowane w latach 2023-2026. 

Nitro-Chem od wielu lat współpracuje z amerykańską armią. Zakłady firmy produkują też broń i amunicję dla: Bułgarii, Hiszpanii, Francji, Portugalii, krajów skandynawskich oraz azjatyckich. 

army.mi, nitrochem.com.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA