fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatAmerykanie zapłacą polskiej firmie za amunicję dla Ukrainy

Amerykanie zapłacą polskiej firmie za amunicję dla Ukrainy

Bydgoskie zakłady zbrojeniowe wyprodukują na zlecenie Amerykanów pociski artyleryjskie, które zostaną następnie przekazane prowadzącej działania zbrojne ukraińskiej armii.

Amerykańskie Siły Zbrojne przyznały kontrakty o wartości 1,5 mld dolarów na produkcję amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm. Celem jest osiągnięcie ich produkcji na poziomie 80 tysięcy sztuk miesięcznie, co ma nastąpić do czwartego kwartału 2025 roku. 

Zamówienie dotyczy 14,2 mln funtów (6441 ton) materiałów wybuchowych (trotylu), 270 tys. spłonek, 678 tys. zapalników i 2,7 mln łusek. 

Realizacja kontraktu została powierzona 9 zakładom. Z tego 6 znajduje się w USA i po jednym w Kanadzie, Indiach i w Polsce. 

Polskim przedstawicielem są bydgoskie zakłady chemiczno-zbrojeniowe Nitro-Chem wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Dostarczą one trotyl niezbędny do wykonania amerykańskich planów. Dostawy będą realizowane w latach 2023-2026. 

Nitro-Chem od wielu lat współpracuje z amerykańską armią. Zakłady firmy produkują też broń i amunicję dla: Bułgarii, Hiszpanii, Francji, Portugalii, krajów skandynawskich oraz azjatyckich. 

army.mi, nitrochem.com.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA