fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaEkologiaAmerykańska armia idzie na wojnę ze… zmianami klimatu

Amerykańska armia idzie na wojnę ze… zmianami klimatu

Władze USA zapowiedziały realizację programu, którego celem jest radykalna redukcja zanieczyszczeń emitowanych przez pojazdy wojskowe.

Zgodnie z przedstawionymi założeniami władz USA, do 2030 roku ma ulec zmniejszeniu o połowę ilość zanieczyszczeń generowanych przez amerykańską armię, a w 2050 roku ma zostać osiągnięty stan jej neutralności klimatycznej.

Ekologia jest najważniejsza

Będące w służbie pojazdy wojskowe będą stopniowo wymieniane na elektryczne.

Zmiany klimatyczne zagrażają bezpieczeństwu Ameryki i zmieniają krajobraz geostrategiczny, jaki znamy

– powiedziała sekretarz armii USA Christine Wormuth oraz uzasadniła potrzebę wprowadzenia zmian słowami:

Dla dzisiejszych żołnierzy operujących w środowiskach o ekstremalnych temperaturach, walczących z pożarami lasów i wspierających odbudowę po huraganach, zmiany klimatu nie są odległą przyszłością, to rzeczywistość.

Ponadto po przejściu na pojazdy elektryczne wojsko ma znacznie zaoszczędzić na wydatkach na ropę i benzynę.

Ważniejszy jest klimat czy gotowość bojowa? 

Przeciwko tym planom wypowiada się Joni Ernst, republikańska senator ze stanu Iowa. Jej zdaniem wymiana pojazdów na elektryczne jest „niedorzecznym pomysłem”, który stawia walkę ze zmianami klimatycznymi jako priorytet i rzecz ważniejszą od wartości bojowej amerykańskiej armii.

foxnews.com, thehill.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA