fbpx
piątek, 24 stycznia, 2025
Strona głównaŚwiatAmerykańska gospodarka nabiera tempa, a unijna wyhamowuje

Amerykańska gospodarka nabiera tempa, a unijna wyhamowuje

Niemiecka gospodarka, nadająca ton całej Unii, znajduje się na skraju recesji. Jak podaje Międzynarodowa Agencja Energetyczna popyt na ropę, kluczową siłę napędową szerszej działalności gospodarczej jest u naszych zachodnich sąsiadów najniższy w historii.

Największa gospodarka Europy po raz kolejny znajduje się na krawędzi recesji. Słabnące wydatki konsumenckie i ponure perspektywy dla sektora produkcyjnego położyły się cieniem na Starym Kontynencie i pogłębiły przepaść w stosunku do Stanów Zjednoczonych. Według danych opublikowanych przez niemiecki urząd statystyczny realny PKB kraju spadł w trzecim kwartale 2023 r. o 0,1 proc. w porównaniu z poprzednim, a w porównaniu z analogicznym kwartałem ubiegłego roku gospodarka była słabsza o 0,3 proc.

Spadek konsumpcji

Według Federalnego Urzędu Statystycznego, spadek ten wynika ze spadku wydatków konsumenckich. Jednak inwestycje niemieckich firm w sprzęt pomogły w zwiększeniu wzrostu produkcji. Niemcom grozi obecnie techniczna recesja definiowana jako dwa kolejne kwartały ujemnego wzrostu PKB. Oliver Rakau, główny niemiecki ekonomista w Oxford Economics, powiedział „Fortune”, że opublikowane dane są w rzeczywistości nieco lepsze niż oczekiwano, ale nadal niezachęcające. „Informacje, które urząd statystyczny opublikował na temat struktury PKB, również nie napawają optymizmem” – zauważa ekspert. Rakau wyjaśnia, że choć wzrost inwestycji kapitałowych jest teoretycznie dobrą wiadomością, jego zdaniem wynika on z jednorazowych wydatków niemieckiego rządu na sprzęt wojskowy. Oxford Economics spodziewa się, że w przyszłym kwartale niemiecka gospodarka ponownie skurczy się i oficjalnie wejdzie w recesję.

Złe perspektywy

Chociaż w zeszłym kwartale PKB przemysłu produkcyjnego w Niemczech wzrósł, to perspektywy przyszłego wzrostu nie są dobre. Najnowsze badanie wskaźnika PMI dla niemieckich firm wykazało, że produkcja przemysłowa w dalszym ciągu spada, odnotowując w październiku wartość 41,4. Każda liczba poniżej 50 oznacza raczej spadek niż wzrost aktywności. Z danych ankietowych wynika, że produkcja usług również spadła do najniższego poziomu od dwóch miesięcy. „Niemcy rozpoczynają ostatni kwartał z kwaśną miną” – powiedział Cyrus de la Rubia, główny ekonomista Hamburg Commercial Bank. „W październiku wskaźnik HCOB Composite Flash PMI nadal utrzymuje się na minusie, a nawet spadł o jeden punkt w porównaniu z zeszłym miesiącem. Wiele zatem wskazuje na to, że recesja w Niemczech jest już w zaawansowanym stadium.”
Nowe obawy pojawiają się, gdy spojrzymy na popyt kraju na ropę naftową, kluczową siłę napędową szerszej działalności gospodarczej. Dane udostępnione Bloombergowi przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (IEA) pokazały, że oczekuje się, że niemiecki popyt na ropę naftową spadnie w tym roku o około 90 000 baryłek dziennie (co będzie najbardziej gwałtownym spadkiem wśród grupy bogatych krajów OECD) i będzie stanowić znaczną, bo aż 4-proc. roczną redukcję. Ciaran Healy, analityk rynku ropy w IEA, powiedział Bloombergowi w wywiadzie, że spośród krajów monitorowanych przez agencję jedynie Pakistan odnotuje w tym roku bardziej gwałtowny spadek popytu na ropę. Jest to najnowszy sygnał zbliżającej się recesji w Niemczech.

Europa w tarapatach

Stagnacyjna pozycja Niemiec nadaje ton reszcie Europy, gdzie miesiące wysokich stóp procentowych i inflacji odbiły się na konsumentach i przedsiębiorstwach. Spadający popyt ze strony Chin osłabił sektor produkcyjny kontynentu, na którego czele stoją Niemcy. Według Eurostatu wzrost gospodarczy w Unii Europejskiej, składającej się z 27 głównych gospodarek, wzrósł w drugim kwartale tego roku zaledwie o 0,2 proc. Wstępne dane dla Francji pokazują, że PKB w trzecim kwartale tego roku wzrósł zaledwie o 0,1 proc. W rozmowie z Bloombergiem, po opublikowaniu danych liczbowych dla Niemiec, francuski minister finansów Bruno Le Maire wezwał do nowej fali inwestycji, które wydobędą kontynent z zastoju, zwłaszcza w zakresie sztucznej inteligencji. „Wzrost w Europie jest zbyt słaby, inwestycje niewystarczające”– powiedział Le Maire dziennikarzom. „Potrzebujemy europejskiego przebudzenia gospodarczego. (…) Europa inwestuje w sztuczną inteligencję 10 razy mniej niż Stany Zjednoczone, musimy robić więcej i znacznie szybciej” – nawołuje Le Maire. Rzeczywiście – dane liczbowe w Europie wyraźnie kontrastują z danymi z USA. W trzecim kwartale wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych wyniósł 4,9 proc. w skali roku.
Warto jednak zauważyć, że nie wszystkie informacje dla Europy są złe. Analiza przeprowadzona przez europejski zespół doradców Bruegel pokazuje, że w ciągu ostatnich dwóch dekad UE zmniejszyła różnicę w stosunku do Stanów Zjednoczonych pod względem PKB na osobę.

Źródło: fortune.com
Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA