Exxon Mobil złożył pozew przeciwko decyzji unijnych władz, zgodnie z którą koncern został zobowiązany do płacenia nowego podatku.

Exxon Mobil złożył pozew w luksemburskim Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Amerykański koncern sprzeciwia się w nim decyzji Rady Unii Europejskiej o nałożeniu na firmy energetyczne podatku od tzw. nieoczekiwanych zysków (windfall tax).

Formalnie sprzeciw wobec opłacie zgłosiły niemieckie i holenderskie spółki Exxon Mobil. Pozew jest uzasadniany faktem, iż zgodnie z prawem tylko państwa członkowskie Unii Europejskiej mogą wprowadzać nowe podatki. Tymczasem zaskarżona taksa została wprowadzona decyzją Rady Unii Europejskiej. Nazywana „opłatą solidarnościową” danina obejmuje 33 proc. od zysków spółek paliwowych i rafineryjnych osiąganych w roku poprzednim i obecnym, które przekraczają o 20 proc. średnią z czterech wcześniejszych lat.

Bruksela chce w ten sposób pozyskać 140 miliardów euro, które zostaną przeznaczone na programy mające na celu zminimalizowanie efektów wysokich cen energii dla konsumentów.

– To, czy zainwestujemy tutaj, zależy przede wszystkim od tego, jak atrakcyjna i konkurencyjna w skali globalnej będzie Europa – podsumował działania swojego przedsiębiorstwa rzecznik prasowy Exxon Mobil Casey Norton.

BBC, Reuters

Poprzedni artykułJaki wpływ na polski handel ma Unia Europejska?
Następny artykułCzy Ukraińcy zostaną w Polsce?