fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaPodatkiAmerykański gigant naftowy idzie na sądową konfrontację z Unią Europejską

Amerykański gigant naftowy idzie na sądową konfrontację z Unią Europejską

Exxon Mobil złożył pozew przeciwko decyzji unijnych władz, zgodnie z którą koncern został zobowiązany do płacenia nowego podatku.

Exxon Mobil złożył pozew w luksemburskim Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Amerykański koncern sprzeciwia się w nim decyzji Rady Unii Europejskiej o nałożeniu na firmy energetyczne podatku od tzw. nieoczekiwanych zysków (windfall tax).

Formalnie sprzeciw wobec opłacie zgłosiły niemieckie i holenderskie spółki Exxon Mobil. Pozew jest uzasadniany faktem, iż zgodnie z prawem tylko państwa członkowskie Unii Europejskiej mogą wprowadzać nowe podatki. Tymczasem zaskarżona taksa została wprowadzona decyzją Rady Unii Europejskiej. Nazywana „opłatą solidarnościową” danina obejmuje 33 proc. od zysków spółek paliwowych i rafineryjnych osiąganych w roku poprzednim i obecnym, które przekraczają o 20 proc. średnią z czterech wcześniejszych lat.

Bruksela chce w ten sposób pozyskać 140 miliardów euro, które zostaną przeznaczone na programy mające na celu zminimalizowanie efektów wysokich cen energii dla konsumentów.

– To, czy zainwestujemy tutaj, zależy przede wszystkim od tego, jak atrakcyjna i konkurencyjna w skali globalnej będzie Europa – podsumował działania swojego przedsiębiorstwa rzecznik prasowy Exxon Mobil Casey Norton.

BBC, Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA