Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko spółce Dell Sp. z o.o.

Pexels.com

UOKiK podejrzewa, że amerykańska firma Dell zawierała ze swoimi autoryzowanymi sprzedawcami i dystrybutorami porozumienie ograniczające konkurencję. Zastrzeżenia budzą głównie praktyki związane ze sprzedażą produktów infrastruktury informatycznej marek Dell i Dell EMC klientom profesjonalnym.

– Podejrzewamy, że doszło do niedozwolonego porozumienia rynkowego, w ramach którego spółka Dell przydzielała zamówienia od firm i instytucji do konkretnych sprzedawców-dystrybutorów, którzy chcieli zakupić od niej sprzęt w celu dalszej odsprzedaży. W efekcie potencjalni klienci mogli zostać pozbawieni możliwości wyboru tańszej oferty produktów Dell i Dell EMC – wyjaśnił prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

UOKiK wyjaśnił, że Dell sprzedaje swoje produkty w oparciu o sieć partnerów handlowych, którzy są jego autoryzowanymi dystrybutorami.

„Jeżeli jeden z nich zgłosi w wewnętrznym systemie rejestracji potencjalną transakcję z danym klientem, wówczas Dell może uniemożliwiać pozostałym dystrybutorom przedstawienie konkurencyjnych ofert cenowych temu samemu klientowi, nawet na jego wyraźną prośbę. W efekcie firmy i instytucje mogły zostać pozbawione możliwości wyboru podmiotu, od którego chcą kupić sprzęt marek Dell i Dell EMC, nawet jeśli któryś z dystrybutorów chciałby sprzedać im produkty taniej” – napisano na stronie Urzędu.

Tego typu działania mogły doprowadzić do podziału rynku i nosić znamiona porozumień ograniczających konkurencję, przez ograniczanie możliwości sprzedaży pasywnej podmiotom, które same zgłosiły się z prośbą o ofertę do dystrybutora Dell.

Za takie praktyki grozi kara pieniężna do 10 proc. rocznego obrotu.

Poprzedni artykułChińscy producenci samochodów elektrycznych zwiększają inwestycje w Europie
Następny artykułEksport ze Szwajcarii do Rosji wzrósł o ponad 80 procent!