W ciągu ostatnich lat rosły inwestycje amerykańskich firm w Polsce, co przełożyło się też na wzrost zatrudnienia.

Fot. Pixabay

Główna ekonomistka Amerykańskiej Izby Handlowej (AmCham) w Polsce poinformowała, że amerykańskie firmy zainwestowały w Polsce już 26 mld dolarów. To aż 12 proc. wszystkich zagranicznych inwestycji w naszym kraju.

– Firmy amerykańskie to druga, po przedsiębiorstwach niemieckich, najważniejsza grupa inwestorów zagranicznych – zaznaczyła główna ekonomistka AmCham, dr hab. Eliza Przeździecka. – W ostatnich latach obecność amerykańskiego biznesu na naszym rynku stale wzrasta; pojawiają się nowe firmy w energetyce, logistyce oraz IT. Wiele przedsięwzięć finansowanych jest z wypracowanych zysków – dzięki reinwestycjom rozwijają się m.in. centra usług wspólnych, np. 3M, Citi, McKinsey, Gates i wiele innych – dodała.

Do 10 największych inwestorów amerykańskich w Polsce według AmCham należą: Giorgi Global Holding, Warner Bros. Discovery Inc, Mondelez International Inc, Raytheon Technologies Corporation, Amazon. Com Inc, Procter & Gamble Co, Liberty Global, 3M Company, Commercial Metals Co oraz Pepsico Inc.

Eliza Przeździecka wskazała, że prawie połowa amerykańskiego kapitału w Polsce funkcjonuje w sektorze przemysłu, a przede wszystkim w fabrykach części oraz akcesoriów motoryzacyjnych i lotniczych. Z kolei najliczniej reprezentowana na polskim rynku jest branża związana z oprogramowaniem, w której działa 137 amerykańskich przedsiębiorstw.

Zdaniem ekonomistki od 2018 r. zatrudnienie w firmach z udziałem kapitału amerykańskiego wzrosło aż o 23 proc. i pod koniec 2021 r. osiągnęło 327 tys. osób. W projektach inwestycyjnych obsługiwanych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu firmy z USA utworzyły prawie 5,5 tys. nowych miejsc pracy, czyli najwięcej spośród inwestorów zagranicznych. Wśród największych amerykańskich pracodawców w Polsce są Amazon, McDonald’s czy IBM Polska.

W opinii dr Przeździeckiej napływowi kapitału amerykańskiego do naszego kraju sprzyjać będzie potrzeba transformacji energetycznej, a firmy związane z rozwojem technologii alternatywnych źródeł (wodór, atom) i magazynowania energii będą w najbliższym czasie najmocniej obecne wśród inwestorów.

PAP

Poprzedni artykułCo dalej z pracą zdalną?
Następny artykułBarometr sektorowy 2023. Polska gospodarka okiem ekspertów Banku Pekao S.A.