Amerykański kongresman, Ted Yoho, ogłosił w środę wprowadzenie ustawy mającej zapobiec inwazji na Tajwan, która upoważniłaby Stany Zjednoczone do działań militarnych, gdyby Chiny uciekły się do użycia siły przeciwko Tajwanowi – donosi Chanel News Asia.

 

W swoim oświadczeniu Yoho, członek podkomisji do spraw azjatyckich Izby Reprezentantów USA, powiedział, że ustawa „ujednoznaczni i wzmocni zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w obronę Tajwanu w przypadku ataku zbrojnego”.

„Amerykańska polityka strategii pozostawania ostrożnym w sprawach Tajwanu, początkowo wprowadzona w celu uniknięcia sprowokowania Pekinu do ataku na Tajwan i wspierania pokojowych stosunków, wyraźnie zawiodła” – powiedział

Yoho, wieloletni zwolennik Tajwanu, uważa że Stany Zjednoczone muszą wyraźnie wytyczyć czerwoną linię wokół Tajwanu, której Chiny nie będą mogły przekroczyć.

„Stany Zjednoczone są zobowiązane do zdecydowanego wspierania Tajwanu reprezentującego demokrację o prawie24-milionowej populacji oraz do zachęcania do powrotu do pokojowych stosunków między Tajwanem a Chinami” – wyjaśnił ustawodawca.

W ustawie podkreślono również, że od czasu wyboru prezydenta Tsai Ing-wena w 2016 rząd chiński zwiększa presję na Tajwan poprzez izolację dyplomatyczną, a przede wszystkim prowokacje wojskowe

„Polityka Stanów Zjednoczonych polega na tym, by wziąć pod uwagę wszelkie możliwe środki mogące pomóc w tym, aby określić przyszłość Tajwanu. Nie tylko te pokojowe (w tym bojkot lub embargo), Bo sytuacja stanowi zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa obszaru zachodniego Pacyfiku oraz jest poważnym powodem do niepokoju dla Stanów Zjednoczonych ” – czytamy.

Zgodnie z przepisami: „upoważnienie do użycia sił zbrojnych na podstawie niniejszej ustawy wygasa z dniem 5 lat od dnia wejścia jej w życie”.

Ustawa o zapobieganiu inwazji na Tajwanie sugeruje również wszczęcie szeregu rozmów dotyczących bezpieczeństwa i połączonych ćwiczeń wojskowych przez Stany Zjednoczone, Tajwan i innych partnerów myślących podobnie o kwestiach bezpieczeństwa.

Inne godne uwagi propozycje obejmują promowanie dwustronnej umowy handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Tajwanem, zachęcanie prezydenta Stanów Zjednoczonych lub sekretarza stanu do spotkania z prezydentem Tajwanu oraz powitanie prezydenta Tajwanu na wspólnym posiedzeniu Kongresu.

Źródło: Chanel News Asia

Poprzedni artykułKongres USA oskarża duże firmy technologiczne
Następny artykułSenator USA Cory Gardner wzywa do rozmów w sprawie paktu handlowego z Tajwanem