fbpx
środa, 28 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatAmerykański kongresman przedstawia ustawę mającą na celu zapobiegnięcie inwazji Tajwanu

Amerykański kongresman przedstawia ustawę mającą na celu zapobiegnięcie inwazji Tajwanu

Amerykański kongresman, Ted Yoho, ogłosił w środę wprowadzenie ustawy mającej zapobiec inwazji na Tajwan, która upoważniłaby Stany Zjednoczone do działań militarnych, gdyby Chiny uciekły się do użycia siły przeciwko Tajwanowi – donosi Chanel News Asia. 

W swoim oświadczeniu Yoho, członek podkomisji do spraw azjatyckich Izby Reprezentantów USA, powiedział, że ustawa „ujednoznaczni i wzmocni zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w obronę Tajwanu w przypadku ataku zbrojnego”.

„Amerykańska polityka strategii pozostawania ostrożnym w sprawach Tajwanu, początkowo wprowadzona w celu uniknięcia sprowokowania Pekinu do ataku na Tajwan i wspierania pokojowych stosunków, wyraźnie zawiodła” – powiedział

Yoho, wieloletni zwolennik Tajwanu, uważa że Stany Zjednoczone muszą wyraźnie wytyczyć czerwoną linię wokół Tajwanu, której Chiny nie będą mogły przekroczyć.

„Stany Zjednoczone są zobowiązane do zdecydowanego wspierania Tajwanu reprezentującego demokrację o prawie24-milionowej populacji oraz do zachęcania do powrotu do pokojowych stosunków między Tajwanem a Chinami” – wyjaśnił ustawodawca.

W ustawie podkreślono również, że od czasu wyboru prezydenta Tsai Ing-wena w 2016 rząd chiński zwiększa presję na Tajwan poprzez izolację dyplomatyczną, a przede wszystkim prowokacje wojskowe

„Polityka Stanów Zjednoczonych polega na tym, by wziąć pod uwagę wszelkie możliwe środki mogące pomóc w tym, aby określić przyszłość Tajwanu. Nie tylko te pokojowe (w tym bojkot lub embargo), Bo sytuacja stanowi zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa obszaru zachodniego Pacyfiku oraz jest poważnym powodem do niepokoju dla Stanów Zjednoczonych ” – czytamy.

Zgodnie z przepisami: „upoważnienie do użycia sił zbrojnych na podstawie niniejszej ustawy wygasa z dniem 5 lat od dnia wejścia jej w życie”.

Ustawa o zapobieganiu inwazji na Tajwanie sugeruje również wszczęcie szeregu rozmów dotyczących bezpieczeństwa i połączonych ćwiczeń wojskowych przez Stany Zjednoczone, Tajwan i innych partnerów myślących podobnie o kwestiach bezpieczeństwa.

Inne godne uwagi propozycje obejmują promowanie dwustronnej umowy handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Tajwanem, zachęcanie prezydenta Stanów Zjednoczonych lub sekretarza stanu do spotkania z prezydentem Tajwanu oraz powitanie prezydenta Tajwanu na wspólnym posiedzeniu Kongresu.

Źródło: Chanel News Asia

INNE Z TEJ KATEGORII

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy będą zarabiać mniej niż imigranci ?

Brytyjscy pracownicy będą otrzymywać niższe wynagrodzenia niż ich zagraniczni koledzy wykonujący tę samą pracę? Tak twierdzą prawnicy, którzy przeanalizowali nowe regulacje dotyczące wynagrodzeń.
3 MIN CZYTANIA

Tajwańscy producenci chipów budują fabryki w Japonii

Gigant w produkcji chipów Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) otworzył swoją pierwszą fabrykę półprzewodników w Japonii w ramach swojej globalnej ekspansji. Japan Advanced Semiconductor Manufacturing (JASM) ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd musi zmienić system podatkowy, aby przedsiębiorcy wrócili do inwestycji

Firmy działające w Polsce powinny mieć jak najlepsze warunki do działania – tak, jak np. firmy na Słowacji, w Estonii czy w Irlandii. Nie da się tego zrobić bez zmiany jednego z najgorszych w ramach państw OECD systemu podatkowego, który zajmuje dzisiaj 36 pozycję na 37 państw – uważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
2 MIN CZYTANIA

[RAPORT OTWARCIA] Organizacje z branży cyfrowej z propozycjami cyfryzacji państwa

Minister Cyfryzacji powinien objąć rolę nadzorującego proces cyfryzacji wszystkich ministerstw, instytucji centralnych oraz samorządowych – to jeden z postulatów ekspertów koalicji dziesięciu organizacji działających w branży cyfrowej. Ich zdaniem sprzyjać temu będzie sprawowanie przez ministra funkcji wicepremiera.
3 MIN CZYTANIA