fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatAmerykański rynek pracy: AI zastąpi ludzi, a w restauracjach McDonald's pracują dzieci

Amerykański rynek pracy: AI zastąpi ludzi, a w restauracjach McDonald’s pracują dzieci

Chociaż kolejne korporacje zwalniają pracowników, to bezrobocie w USA utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie.

Zwolnienia w ostatnich miesiącach przeprowadziły już takie firmy jak Twitter, Microsoft czy Google. Kanadyjska platforma Shopify, sprzedająca oprogramowanie pozwalające na budowę własnego sklepu internetowego, oznajmiła w ostatnich dniach, że zwolni 20 proc. pracowników. IBM ogłosił, że w najbliższych latach prawie 8 tys. miejsc pracy w firmie zostanie zastąpionych przez sztuczną inteligencję.

Tylko w kwietniu we wszystkich sektorach amerykańskiej gospodarki zwolniono 1,8 mln osób. Mimo to bezrobocie utrzymuje się na bardzo niskim poziomi 3,4 proc. Nowe miejsca pracy powstają głównie w takich sektorach jak zdrowie, edukacja czy hotelarstwo.

Duże braki kadrowe są też w gastronomii. Stąd władze niektórych stanów już wprowadziły albo przygotowują przepisy pozwalające na dłuższe godziny pracy osób nieletnich. Mimo tych ułatwień trzech właścicieli 60 restauracji McDonald’s w Kentucky, Indianie, Maryland i Ohio zatrudniało ponad 300 dzieci niezgodnie z obowiązującym prawem. Teraz grozi im łączna kara w wysokości ponad 200 tys. dolarów.

theguardian.com, edition.cnn.com, cbc.ca, arstechnica.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA