fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaPodatkiAmerykański senator zaproponował 95-proc. podatek!

Amerykański senator zaproponował 95-proc. podatek!

Bernie Sanders, lewicowy senator z amerykańskiego stanu Vermont, przedstawił propozycję 95-procentowego podatku od zysków przedsiębiorców powyżej poziomu sprzed pandemii. 

Propozycja Sandersa pojawiła się w ramach jego obwiniania chciwości korporacji o inflację.

„Amerykanie mają dość bycia oszukanymi przez korporacje osiągające rekordowe zyski, podczas gdy pracujące rodziny płacą absurdalne ceny za paliwo, czynsz i żywność. Nadszedł czas, aby Kongres zadziałał na rzecz pracujących rodzin i zażądał, aby wielkie korporacje płaciły sprawiedliwy udział” – napisał na Twitterze należący do Partii Demokratycznej senator Sanders.

Jak wyjaśnia Bloomberg, zgodnie z propozycją firmy płaciłyby obecną stawkę podatku od osób prawnych w wysokości 21 proc. od dochodów do kwot, które odnotowały przed pandemią, a następnie musiałyby płacić stawkę 95 proc. za zyski powyżej tych poziomów. Całkowity podatek miałby zostać ograniczony do 75 proc. dochodu firmy w ciągu jednego roku. Dodatkowa stawka miałaby zastosowanie tylko do korporacji o rocznych przychodach co najmniej 500 mln dolarów.

Ekonomiści z całego spektrum politycznego od razu skrytykowali i odrzucili pomysł Sandersa. Co więcej, stwierdzili, że podniesienie podatków od dochodów firm wywinduje ceny i uderzy, a nie ulży, przeciętnym Amerykanom.

– Plan Sandersa odebrałby więcej zysków firmom, pozostawiając im mniej pieniędzy na reinwestycje i zmniejszając możliwości pracownikom – ocenił Chris Edwards z Cato Institute.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dwa pomysły na zmianę składki zdrowotnej

Rząd Koalicji Obywatelskiej pracuje nad zmianami w zakresie składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców. Na stole są dwa pomysły.
2 MIN CZYTANIA

Zwrot za dojazd i nocleg pracownika będzie kosztem

Pracodawca, który pracownikom zdalnym zwraca wydatki za dojazd do biura i nocleg może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów. Ważne jest, aby były spełnione ustawowe warunki rozliczania ponoszonych kwot w kosztach.
3 MIN CZYTANIA

Kroplówka dla mikroprzedsiębiorców

Forsowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii wakacje od ZUS dla mikroprzedsiebiorców mogą realnie pomóc najmniejszym firmom w kraju, a dodatkowo nie są nadmiernym obciążeniem dla budżetu. Wciąż jednak jest to tylko doraźna pomoc w czasach, które wymagają rozwiązań systemowych.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Siemens dostarczy Polsce turbiny wiatrowe

Niemiecko-hiszpańska firma Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów morskich elektrowni wiatrowych w Polsce, realizowanych przez spółki Equinor i Polenergia.
2 MIN CZYTANIA

ABW zaaresztowała książki wydawnictwa 3DOM!

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zrobili nalot na siedzibę wydawnictwa 3DOM w Częstochowie, dom właściciela Tomasza Stali i jego działkę letniskową, konfiskując nakłady kilku książek.
2 MIN CZYTANIA

Rekordowe wydobycie węgla

Rok 2023 był absolutnie rekordowy, jeśli chodzi o wzrosty wydobycia i konsumpcji węgla na świecie – głównie za sprawą państw azjatyckich, czyli tam, gdzie jest prawdziwy rozwój.
2 MIN CZYTANIA