fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatAmerykańskie firmy technologiczne masowo zwalniają pracowników. Idzie fala bezrobocia?

Amerykańskie firmy technologiczne masowo zwalniają pracowników. Idzie fala bezrobocia?

Pracę już straciła – lub straci w najbliższym czasie – część pracowników Twittera, Facebooka, Intela, Amazona i wielu innych firm działających w sektorze nowych technologii i internetu.

W ostatnim czasie głośnym medialnym echem odbiły się zwolnienia w Twitterze, po przejęciu firmy przez miliardera Elona Muska. Swoje wejście do firmy rozpoczął on od zakończenia współpracy z ok. połową z liczącej 7,5 tysięcy ludzi załogi. Krok ten został uzasadniony faktem, iż firma traci 4 miliony dolarów dziennie. Musk zapewnił, że każdy z odchodzących pracowników otrzyma odprawę o 50 proc. większą niż przewidują to przepisy.

Firma Meta, właściciel Facebooka, zwolniła już 13 proc. swoich dotychczasowych pracowników, czyli 11 tysięcy osób. Korporacja wyjaśnia, że jest to efekt rosnących kosztów, mniejszych niż oczekiwano przychodów i słabnącej dynamiki rynku reklamy.

Dyrektor zarządzający Intela, Pat Gelsinger na razie tylko zapowiedział redukcję etatów. Będzie ona efektem rosnących kosztów i spadających marż producenta mikroprocesorów.

Zwolnienia rozpoczęły się również w Amazonie. Gigant handlu elektronicznego redukcje będzie przeprowadzał etapami i potrwają one do początku przyszłego roku.

Redukcje dotkną też takie firmy jak np.: Cameo (serwis wideo) – zwolnienie 25 proc. pracowników, Robinhood (pośrednik w giełdowych transakcjach) – 23 proc., Snapchat (aplikacja do dzielenia się zdjęciami i filmami) – 20 proc., Stripe (operator szybkich przelewów) – 13 proc. i Shopify (platforma sklepów internetowych) – 10 proc.

Zwolenia są szczególnie widoczne w tych przedsiębiorstwach, które gwałtownie zwiększyły swoje zatrudnienie w czasie pandemii Covid-19. Było to efektem szybko rosnącej liczby ich  klientów, którzy zamknięci w domach podczas lockdownów zaczęli częściej korzystać z usług internetowych, czy robić zakupy w sieci.

edition.cnn.com, cnbc.com, livemint.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA