fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaŚwiatAmerykańskie firmy zainwestowały miliardy w chiński rynek sztucznej inteligencji

Amerykańskie firmy zainwestowały miliardy w chiński rynek sztucznej inteligencji

Inwestorzy amerykańscy (w tym spółki inwestycyjne Intel Corp i Qualcomm Inc.) odpowiadali za prawie jedną piątą inwestycji w chińskie firmy zajmujące się sztuczną inteligencją (AI) w latach 2015-2021 – wynika z amerykańskiego raportu.

Dokument opublikowany przez CSET (grupę ds. polityki technologicznej na Uniwersytecie Georgetown) pojawia się w trakcie rosnącej kontroli amerykańskich inwestycji w sztuczną inteligencję, technologie kwantowe i półprzewodniki w Chinach. Administracja Bidena przygotowuje się do ujawnienia nowych ograniczeń dotyczących finansowania chińskich firm technologicznych przez USA.

Według raportu 167 amerykańskich inwestorów w latach 2015-2021 wzięło udział w 401 transakcjach, czyli około 17 proc. inwestycji w chińskie firmy AI. Transakcje te stanowiły łącznie 40,2 mld dolarów inwestycji, czyli 37 proc. całości zebranej przez chińskie firmy AI w okresie 6 lat.

Dane pokazują, że najwięcej zainwestowały w Chinach Qualcomm Ventures, Intel i GGV Capital.

Według raportu amerykański inwestor GSR Ventures zainwestował wraz z chińską firmą IFlytek Co Ltd w tamtejszą firmę zajmującą się sztuczną inteligencją po tym, gdy firma zajmująca się rozpoznawaniem mowy została dodana do amerykańskiej czarnej listy handlowej.

Z kolei Silicon Valley Bank i grupa inwestycyjna Wanxiang American Healthcare dokonały inwestycji w chińskie firmy zajmujące się sztuczną inteligencją wraz z chińskim Sensetime, zanim potęga w technologii rozpoznawania twarzy została dodana do tej samej czarnej listy handlowej.

Niektóre z największych amerykańskich inwestycji obejmują np. inwestycję Goldman Sachs w 1KMXC, firmę zajmującą się robotyką wykorzystującą sztuczną inteligencję, a także inwestycje trzech amerykańskich firm VC w Geek+ (firmę zajmującą się robotami mobilnymi) – wynika z raportu CSET.

Według CSET tylko jedna chińska firma zajmująca się sztuczną inteligencją, która otrzymała fundusze od inwestorów amerykańskich, jest zaangażowana w opracowywanie aplikacji AI do zastosowań wojskowych lub bezpieczeństwa publicznego.

Reuter, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA