fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatAnalitycy: USA stracą przewagę w technologiach finansowych na rzecz Azji

Analitycy: USA stracą przewagę w technologiach finansowych na rzecz Azji

Ciekawe wnioski płyną z raportu Global Fintech 2023: Reimagining the Future of Finance opublikowanego przez Boston Consulting Group. Z prognoz tej firmy konsultingowej wynika, że najpóźniej za siedem lat miejsce Waszyngtonu zajmie Azja.

Stany Zjednoczone – największy na świecie rynek technologii finansowych, jak zapewniają autorzy raportu – nadal będzie światowym centrum innowacji. Jednak – ostrzegają – w pozostałej części dekady ich rozwój będzie wolniejszy. Nie będzie to wynikało z problemów gospodarczych kraju, ale z nasycenia rynku. Według przedstawionych szacunków, do 2030 roku rynek fintech wzrośnie w Stanach Zjednoczonych czterokrotnie i osiągnie wartość 520 miliardów dolarów.

Ameryka straci pozycję lidera

Mimo tak dużego wzrostu USA stracą pozycję lidera – przewiduje Boston Consulting Group. Z prognoz firmy konsultingowej wynika, że najpóźniej za siedem lat miejsce Waszyngtonu zajmie Azja. Przychody z technologii finansowych tej części świata mają się zwiększyć aż ośmiokrotnie i osiągnąć 600 miliardów dolarów.

Eksperci BCG zwracają uwagę, że większość przychodów w tym regionie pochodzi obecnie z Chin i zgodnie z prognozami kraj ten pozostanie azjatyckim liderem przez wiele lat.

Przypominają też, że to właśnie kraje azjatyckie – Chiny, Indie czy Indonezja – mają jedne z największych na świecie firm z branży technologii finansowych. Rozwojowi fintech sprzyjają warunki społeczne panujące w tych państwach. Wszystkie są krajami o niskim odsetku osób korzystających z tego typu usług bankowych.

Sektor fintech urośnie prawie czterokrotnie

Równocześnie w Azji przybywa małych i średnich firm, a także młodzieży, która coraz bardziej jest zaznajomiona z technologią. Szybciej niż gdziekolwiek rośnie tam klasa średnia. Tylko w Chinach należy do niej około 350 mln osób – więcej niż liczba mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

Na poziomie globalnym eksperci z Boston Consulting Group prognozują, że przychody istniejących obecnie na świecie około 32 tys. firm fintech wzrosną sześciokrotnie – z 245 mld do 1,5 bln dolarów.

Autorzy raportu podkreślają, że mimo tak imponujących wyników, sektor ten odpowiada obecnie za zaledwie 2 proc. globalnych przychodów z usług finansowych. Prognozuje się, że do 2030 r. udziały te wzrosną do około 7 proc. Ma się tak stać m.in. dzięki uzyskaniu dostępu do usług bankowych przez część z 1,5 mld osób, które wciąż są go pozbawione.

BCG.com, Interia.pl, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA