fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatAnalitycy: USA stracą przewagę w technologiach finansowych na rzecz Azji

Analitycy: USA stracą przewagę w technologiach finansowych na rzecz Azji

Ciekawe wnioski płyną z raportu Global Fintech 2023: Reimagining the Future of Finance opublikowanego przez Boston Consulting Group. Z prognoz tej firmy konsultingowej wynika, że najpóźniej za siedem lat miejsce Waszyngtonu zajmie Azja.

Stany Zjednoczone – największy na świecie rynek technologii finansowych, jak zapewniają autorzy raportu – nadal będzie światowym centrum innowacji. Jednak – ostrzegają – w pozostałej części dekady ich rozwój będzie wolniejszy. Nie będzie to wynikało z problemów gospodarczych kraju, ale z nasycenia rynku. Według przedstawionych szacunków, do 2030 roku rynek fintech wzrośnie w Stanach Zjednoczonych czterokrotnie i osiągnie wartość 520 miliardów dolarów.

Ameryka straci pozycję lidera

Mimo tak dużego wzrostu USA stracą pozycję lidera – przewiduje Boston Consulting Group. Z prognoz firmy konsultingowej wynika, że najpóźniej za siedem lat miejsce Waszyngtonu zajmie Azja. Przychody z technologii finansowych tej części świata mają się zwiększyć aż ośmiokrotnie i osiągnąć 600 miliardów dolarów.

Eksperci BCG zwracają uwagę, że większość przychodów w tym regionie pochodzi obecnie z Chin i zgodnie z prognozami kraj ten pozostanie azjatyckim liderem przez wiele lat.

Przypominają też, że to właśnie kraje azjatyckie – Chiny, Indie czy Indonezja – mają jedne z największych na świecie firm z branży technologii finansowych. Rozwojowi fintech sprzyjają warunki społeczne panujące w tych państwach. Wszystkie są krajami o niskim odsetku osób korzystających z tego typu usług bankowych.

Sektor fintech urośnie prawie czterokrotnie

Równocześnie w Azji przybywa małych i średnich firm, a także młodzieży, która coraz bardziej jest zaznajomiona z technologią. Szybciej niż gdziekolwiek rośnie tam klasa średnia. Tylko w Chinach należy do niej około 350 mln osób – więcej niż liczba mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

Na poziomie globalnym eksperci z Boston Consulting Group prognozują, że przychody istniejących obecnie na świecie około 32 tys. firm fintech wzrosną sześciokrotnie – z 245 mld do 1,5 bln dolarów.

Autorzy raportu podkreślają, że mimo tak imponujących wyników, sektor ten odpowiada obecnie za zaledwie 2 proc. globalnych przychodów z usług finansowych. Prognozuje się, że do 2030 r. udziały te wzrosną do około 7 proc. Ma się tak stać m.in. dzięki uzyskaniu dostępu do usług bankowych przez część z 1,5 mld osób, które wciąż są go pozbawione.

BCG.com, Interia.pl, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Zawód programisty odejdzie do lamusa? Tak uważa lider produkcji inteligentnych chipów

Sztuczna inteligencja oznacza, że teraz każdy może być programistą komputerowym, bo wszystko, co musi zrobić, to porozmawiać z komputerem – uważa Jensen Huang, dyr. gen. Nvidia, najcenniejszej na świecie amerykańskiej firmy produkującej inteligentne chipy.
< 1 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA