fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumAntonio Abascal traci cierpliwość wobec Belgii

Antonio Abascal traci cierpliwość wobec Belgii

Przypomnijmy, Carles Puigdemont jest odpowiedzialny za zorganizowanie w październiku 2017 r. nieuznanego przez rząd centralny w Madrycie referendum niepodległościowego Katalonii, zakończonego ogłoszeniem niepodległości regionu. Po kilkudniowych zamieszkach na ulicach Barcelony, Puigdemont zdecydował się (jak przystało na prawdziwego lidera) zbiec z pogrążonego w chaosie kraju i schronić się w Belgii. Pomimo wydania przez sąd w Madrycie europejskiego nakazu zatrzymania Puigdemonta, ten nadal beztrosko przebywa w Belgii, gdzie spokojnie czeka na proces.

Kiedy belgijski sąd ogłosił, że przekłada rozpoznanie sprawy w zakresie europejskiego nakazu zatrzymania, a co za tym idzie ekstradycji Puigdemonta, na Twitterze przewodniczącego hiszpańskiej partii VOX zawrzało. Antonio Abascal wezwał bowiem hiszpański rząd “do podjęcia stanowczych kroków” w sytuacji, kiedy belgijski rząd nie wyda Puigdemonta. Dodatkowo przewodniczący prawicowego skrzydła stwierdził: "Jeżeli Belgia nie wyda Puigdemonta, to przestanie być naszym sojusznikiem, a jej współudział w próbie zamachu stanu nie może pozostać bezkarny. Tego będziemy domagać się od Brukseli."

Słowa Abascala wywołały prawdziwą lawinę komentarzy negujących istnienie euro porządku –
“Wprowadzili nas do Unii Europejskiej, która jest zdrajczynią. Zdrajczynią wobec praw i konstytucji krajów, które ją (Unię) tworzą. Nic więc dziwnego, że Wielka Brytania mówi goodbye”. Pod wpisem lidera VOX nie brakowało także odniesień do wewnętrznej sytuacji Belgii. Zdaniem niektórych Belgia nigdy nie wyda Puigdemonta ponieważ sama zmaga się z podobnymi problemami (mowa o flamandzkich separatystach). Inni Internauci porównali Belgię do “Islamskiej Republiki, jaskini biurokratów, przywódców zamachów stanu i dżihadystów”.

Rząd Belgii zasłania się zasadą praworządności. Jak tłumaczy, sąd musiał przesunąć rozpoznanie europejskiego nakazu zatrzymania wobec Puigdemonta do 3 lutego 2020 r. ze względu na brak odpowiedzi ze strony Trybunału Sprawiedliwości UE na zadane mu w sprawie pytanie prejudycjalne.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA