fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaArchiwumAntonio Abascal traci cierpliwość wobec Belgii

Antonio Abascal traci cierpliwość wobec Belgii

Przypomnijmy, Carles Puigdemont jest odpowiedzialny za zorganizowanie w październiku 2017 r. nieuznanego przez rząd centralny w Madrycie referendum niepodległościowego Katalonii, zakończonego ogłoszeniem niepodległości regionu. Po kilkudniowych zamieszkach na ulicach Barcelony, Puigdemont zdecydował się (jak przystało na prawdziwego lidera) zbiec z pogrążonego w chaosie kraju i schronić się w Belgii. Pomimo wydania przez sąd w Madrycie europejskiego nakazu zatrzymania Puigdemonta, ten nadal beztrosko przebywa w Belgii, gdzie spokojnie czeka na proces.

Kiedy belgijski sąd ogłosił, że przekłada rozpoznanie sprawy w zakresie europejskiego nakazu zatrzymania, a co za tym idzie ekstradycji Puigdemonta, na Twitterze przewodniczącego hiszpańskiej partii VOX zawrzało. Antonio Abascal wezwał bowiem hiszpański rząd “do podjęcia stanowczych kroków” w sytuacji, kiedy belgijski rząd nie wyda Puigdemonta. Dodatkowo przewodniczący prawicowego skrzydła stwierdził: "Jeżeli Belgia nie wyda Puigdemonta, to przestanie być naszym sojusznikiem, a jej współudział w próbie zamachu stanu nie może pozostać bezkarny. Tego będziemy domagać się od Brukseli."

Słowa Abascala wywołały prawdziwą lawinę komentarzy negujących istnienie euro porządku –
“Wprowadzili nas do Unii Europejskiej, która jest zdrajczynią. Zdrajczynią wobec praw i konstytucji krajów, które ją (Unię) tworzą. Nic więc dziwnego, że Wielka Brytania mówi goodbye”. Pod wpisem lidera VOX nie brakowało także odniesień do wewnętrznej sytuacji Belgii. Zdaniem niektórych Belgia nigdy nie wyda Puigdemonta ponieważ sama zmaga się z podobnymi problemami (mowa o flamandzkich separatystach). Inni Internauci porównali Belgię do “Islamskiej Republiki, jaskini biurokratów, przywódców zamachów stanu i dżihadystów”.

Rząd Belgii zasłania się zasadą praworządności. Jak tłumaczy, sąd musiał przesunąć rozpoznanie europejskiego nakazu zatrzymania wobec Puigdemonta do 3 lutego 2020 r. ze względu na brak odpowiedzi ze strony Trybunału Sprawiedliwości UE na zadane mu w sprawie pytanie prejudycjalne.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.

Węglokoks – tradycja i nowoczesność

Węglokoks to marka, która od ponad 70 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku polskim. W tym czasie zmieniło się niemal wszystko, więc zmieniliśmy się i my.

INNE TEGO AUTORA

Niemcy w „chińskim szoku” – sprowadziły z Chin więcej samochodów niż wyeksportowały

Po raz pierwszy w historii Niemcy importują z Chin więcej samochodów niż ich eksportują. Od stycznia do sierpnia 2022 r. sprowadziły z Państwa Środka 1,8 mln samochodów, a wyeksportowały 1,7 mln.
5 MIN CZYTANIA

Turcja umacnia się militarnie i staje się ważnym graczem w Europie

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zbroi Turcję i dynamicznie rozwija krajowy przemysł wojskowy. Czy powinniśmy obawiać się rosnącej tureckiej potęgi militarnej?
3 MIN CZYTANIA

Nowy Jork nie daje sobie rady z napływem nielegalnych imigrantów

Nowy Jork dusi się pod napływem 70 tysięcy imigrantów. Władze domagają się większego wsparcia i rozdzielenia na inne miasta opieki nad osobami ubiegającymi się o azyl.
3 MIN CZYTANIA