fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatAntyukraińska lewica wygrywa wybory na Słowacji

Antyukraińska lewica wygrywa wybory na Słowacji

Wybory parlamentarne na Słowacji wygrało ugrupowanie Kierunek – Socjaldemokracja (Smer), którego liderzy oparli swoją kampanię wyborczą na antyukraińskich postulatach.

Wybory parlamentarne na Słowacji wygrało ugrupowanie Kierunek – Socjaldemokracja (Smer), którego liderzy oparli swoją kampanię wyborczą na antyukraińskich postulatach. 

W słowackich wyborach lewicowa partia Smer otrzymała 23 proc. głosów, wyprzedzając centrolewicową i proeuropejską Postępową Słowację, która zdobyła poparcie na poziomie niespełna 17 proc. Trzecie miejsce zajęło lewicowe ugrupowanie Hlas (Głos) z 15 proc. głosów i prawdopodobnie ta grupa dołączy do przyszłej rządowej koalicji. 

Fico wróci na stołek szefa rządu

Tym samym wszystko wskazuje na to, że na stanowisko premiera wróci Robert Fico, który pełnił to stanowisko już w latach 2006-2010 i 2012-2018. Swoją drugą kadencję zakończył po oskarżeniach wobec osób z jego otoczenia o udział w morderstwie dziennikarza Jana Kuciaka. 

W obecnej kampanii wyborczej Fico opowiadał się za zniesieniem sankcji wymierzonych w Rosję i zapowiadał ograniczenie pomocy wojskowej dla Ukrainy, a także sprzeciw wobec planów dołączenia tego państwa do NATO. 

Co się stanie ze słowacką gospodarką? 

W polityce gospodarczej Smer zamierza zwiększyć wykorzystanie środków unijnych oraz położyć większy nacisk na zwalczanie uchylania się od opodatkowania. Partia postuluje wstrzymanie prywatyzacji, a także podjęcie zdecydowanych interwencji państwa w gospodarkę. Ponadto Smer zapowiada rozwinięcie programów socjalnych dla mieszkańców, które zdaniem tego ugrupowania stymulują wzrost gospodarczy. 

strana-smer.sk, Reuter
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kanał Panamski wysycha, a statki wolą opływać całą Amerykę

Ze względu na trwającą suszę każdego miesiąca zarząd Kanału Panamskiego wydaje coraz mniej pozwoleń dla statków, które chcą przez niego przepłynąć.
< 1 MIN CZYTANIA

Elektrownie wiatrowe doprowadziły Siemensa na skraj upadku

Awarie elektrowni wiatrowych marki Siemens Energy doprowadziły firmę do trudnej sytuacji finansowej, w której – aby ją uratować – niezbędna była pomoc niemieckiego rządu.
< 1 MIN CZYTANIA

LOT w ścisłej czołówce najlepszych linii lotniczych świata!

Polskie Linie Lotnicze LOT znalazły się na samym szczycie zestawienia najlepszych firm świadczących usługi przewozów powietrznych z całego świata.
< 1 MIN CZYTANIA