fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatAntyunijny, antyglobalistyczny protest w Pradze

Antyunijny, antyglobalistyczny protest w Pradze

W środę dziesiątki tysięcy Czechów protestowało w Pradze, żądając dymisji premiera Petra Fiali w związku z rosnącymi kosztami energii i wezwało do ponownego rozważenia stosunków z UE, NATO, ONZ i WHO.

Według rmf24.pl protestujący domagali się dymisji rządu, powołania gabinetu fachowców i przeprowadzenia przedterminowych wyborów parlamentarnych. Organizatorzy napisali petycję do prezydenta Milosza Zemana, w której wzywają go do zdymisjonowania rządu premiera Petra Fiali.

Podczas demonstracji mówiono o drożyźnie i obawach związanych z nadchodzącą zimą. Manifestanci wskazywali, że rząd wciąga Czechy do wojny w imieniu Unii Europejskiej i NATO. Dlatego protestowali przeciwko członkostwu kraju w tych organizacjach. Pojawiał się  sprzeciw wobec ewentualnego przyjęcia euro. Zażądano ponadto neutralności wojskowej i zorganizowania referendum, które ma umożliwić bezpośrednie zakupy gazu w Rosji.

– Jesteśmy tutaj, ponieważ sytuacja w ciągu ostatnich dwóch, trzech lat zaczęła być bardzo trudna – powiedziała serwisowi EURACTIV jedna z protestujących. – Chcielibyśmy mieć dobre relacje z Rosją w sprawie gazu – powiedziała wyjaśniając, że choć nie popiera wojny na Ukrainie, to popiera utrzymanie „biznesu” z rządem Putina. Inna protestująca, która poprosiła o zachowanie anonimowości, powiedziała EURACTIV, że jej zdaniem Unia Europejska lekceważy priorytety małych krajów, takich jak Czechy.

To kolejny protest zorganizowany przez środowiska prawicowe. Był on dziełem organizacji „Po pierwsze Czechy!”. W innych czeskich miastach demonstrowało od kilkuset do kilku tysięcy osób. Z kolei 3 września około 70 tys. osób protestowało w Pradze przeciwko czeskiemu rządowi. Wzywali rządzącą koalicję do większej kontroli rosnących cen energii i wyrażali sprzeciw wobec działań Unii Europejskiej i NATO.
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA