fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaŚwiatAntyunijny, antyglobalistyczny protest w Pradze

Antyunijny, antyglobalistyczny protest w Pradze

W środę dziesiątki tysięcy Czechów protestowało w Pradze, żądając dymisji premiera Petra Fiali w związku z rosnącymi kosztami energii i wezwało do ponownego rozważenia stosunków z UE, NATO, ONZ i WHO.

Według rmf24.pl protestujący domagali się dymisji rządu, powołania gabinetu fachowców i przeprowadzenia przedterminowych wyborów parlamentarnych. Organizatorzy napisali petycję do prezydenta Milosza Zemana, w której wzywają go do zdymisjonowania rządu premiera Petra Fiali.

Podczas demonstracji mówiono o drożyźnie i obawach związanych z nadchodzącą zimą. Manifestanci wskazywali, że rząd wciąga Czechy do wojny w imieniu Unii Europejskiej i NATO. Dlatego protestowali przeciwko członkostwu kraju w tych organizacjach. Pojawiał się  sprzeciw wobec ewentualnego przyjęcia euro. Zażądano ponadto neutralności wojskowej i zorganizowania referendum, które ma umożliwić bezpośrednie zakupy gazu w Rosji.

– Jesteśmy tutaj, ponieważ sytuacja w ciągu ostatnich dwóch, trzech lat zaczęła być bardzo trudna – powiedziała serwisowi EURACTIV jedna z protestujących. – Chcielibyśmy mieć dobre relacje z Rosją w sprawie gazu – powiedziała wyjaśniając, że choć nie popiera wojny na Ukrainie, to popiera utrzymanie „biznesu” z rządem Putina. Inna protestująca, która poprosiła o zachowanie anonimowości, powiedziała EURACTIV, że jej zdaniem Unia Europejska lekceważy priorytety małych krajów, takich jak Czechy.

To kolejny protest zorganizowany przez środowiska prawicowe. Był on dziełem organizacji „Po pierwsze Czechy!”. W innych czeskich miastach demonstrowało od kilkuset do kilku tysięcy osób. Z kolei 3 września około 70 tys. osób protestowało w Pradze przeciwko czeskiemu rządowi. Wzywali rządzącą koalicję do większej kontroli rosnących cen energii i wyrażali sprzeciw wobec działań Unii Europejskiej i NATO.
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Naukowcy udowodnili, że lockdowny były nieskuteczne i zabójcze

Jeszcze w 2020 i 2021 roku pisaliśmy, że lockdowny i blokady nie zwalczą koronawirusa, ale za to wyrządzą ludziom i gospodarce niepowetowane szkody.
3 MIN CZYTANIA

Polska zyskuje na spadku niemieckiego importu z Chin

Polska jest czwartym krajem, z którego Niemcy sprowadzają obecnie najwięcej towarów – wynika z najnowszych danych niemieckiego urzędu statystycznego (Destatis).
2 MIN CZYTANIA

Zaskakująca popularność Erdoğana na terenach zniszczonych trzęsieniami ziemi

Minęła już krytyka tureckiego rządu za sposób, w jaki ten zareagował na katastrofę spowodowaną przez trzęsienia ziemi, które nawiedziły kraj w lutym bieżącego roku powodując śmierć 50 500 osób i przesiedlenie ponad dwóch milionów.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Prawdziwego libertarianina szukaj ze świecą

Z raportu opublikowanego przez Stowarzyszenie Libertariańskie wynika smutna konstatacja, że ludzi o poglądach liberalnych w Polsce jest niewielka liczba, a o poglądach libertariańskich – niemal zbliżona do zera. Nie jest to dobry prognostyk, jeśli chodzi o dalszy rozwój gospodarczy naszego kraju.
4 MIN CZYTANIA

Stocznie kontrolowane przez Skarb Państwa zwiększają straty

Skumulowane straty stoczni objętych skonsolidowanymi sprawozdaniami finansowymi grup kapitałowych kontrolowanych spółek Skarbu Państwa zwiększały się z roku na rok i na koniec 2021 r. wyniosły 1,2 mld zł.
2 MIN CZYTANIA

Nieprawidłowości w zarządzaniu małymi portami

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym wskazała na szereg nieprawidłowości w zakresie zarządzania małymi portami morskimi w Polsce. Najważniejsze nieprawidłowości dotyczyły planowania rozwoju, zarządzania infrastrukturą, zapewnienia bezpieczeństwa, a także obowiązków finansowo-księgowych.
2 MIN CZYTANIA