Polska Izba Handlu apeluje o podjęcie działań pozwalających zahamować dalszy wzrost cen pieczywa.

Alexas-Fotos/Pixabay

Polska Izba Handlu jest zaniepokojona faktem, że procedowana tarcza gazowa nie obejmie spółdzielczych piekarni. Według Izby jest to olbrzymie zagrożenie dla branży.

– Krytyczne z punktu widzenia spółdzielni jest zachowanie dostępnych dla konsumenta cen pieczywa – powiedział w komunikacie Maciej Ptaszyński, wiceprezes PIH. – Warunkiem utrzymania takiego stanu rzeczy jest zapewnienie odpowiednich cen gazu dla piekarni: Polska Izba Handlu jako najszersza reprezentacja handlu detalicznego w Polsce już od wielu miesięcy zwraca uwagę, że handel, a w tym przypadku także i produkcja spożywcza, bezwzględnie muszą być traktowane jako wrażliwy i strategiczny segment gospodarki i należy im zapewnić bezpieczne ekonomicznie warunki funkcjonowania. Ma to znaczenie zarówno gospodarcze, jak i społeczne – dodał.

PIH apeluje, aby tarcza gazowa objęła swoim działaniem podmioty spółdzielcze, dla których produkcja piekarnicza i ciastkarska nie jest działalnością dominującą. Izba zaapelowała do posłów wszystkich ugrupowań zaznaczając, że chodzi tutaj o „tysiące miejsc pracy” w spółdzielniach w całej Polsce.

– Wzrost cen gazu dla piekarni przełoży się na kolejny impuls proinflacyjny zwiększający i tak już bezprecedensowy wzrost cen – powiedział z kolei prezes KRZSS Społem Ryszard Jaśkowski. – Skutkiem wzrostu cen gazu będzie także utrudnione dla spółdzielczych sklepów nawiązanie walki konkurencyjnej z zagranicznymi dyskontami.

PIH

Poprzedni artykułIlu cudzoziemców jest ubezpieczonych w Polsce?
Następny artykułOECD pozytywnie o Polsce