fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznesApel pracodawców w sprawie praw konsumenta

Apel pracodawców w sprawie praw konsumenta

Polscy pracodawcy apelują do rządu o skoordynowanie prac nad dwiema ustawami o prawach konsumenta.

Reprezentująca pracodawców Konfederacja Lewiatan wyjaśniła, że chodzi o skoordynowanie prac nad projektem ustawy o prawach konsumenta, ustawy – Kodeks cywilny oraz ustawy – Prawo prywatne międzynarodowe (prezentowany przez ministra sprawiedliwości) oraz rządowego projektu ustawy o prawach konsumenta (prezentowany przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów). Według pracodawców taka koordynacja jest kluczowa, bo zmiany wynikające z ustaw uwzględniające propozycje przedsiębiorców powinny wejść w życie w tym samym dniu, w którym zacznie obowiązywać większość przepisów Prawa komunikacji elektronicznej.

Konfederacja Lewiatan wyjaśniła, że oba projekty ustaw powinny zostać połączone, ponieważ procedowany przez prezesa Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji projekt wprowadza do ustawy o prawach konsumenta przepisy bazujące na takich pojęciach jak „treści cyfrowe”, „usługa cyfrowa”, „kompatybilność”, „funkcjonalność” oraz „interoperacyjność”, podczas gdy legalne definicje tych pojęć mają zostać wprowadzone do ustawy o prawach konsumenta na mocy projektu procedowanego równolegle przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

– Praca nad tymi dwoma projektami rodzi ryzyko wprowadzenia do ustawy o prawach konsumenta niespójnych, a w skrajnym przypadku sprzecznych lub wzajemnie wykluczających się przepisów i rozwiązań – powiedziała dr Aleksandra Musielak, dyrektorka departamentu rynku cyfrowego Konfederacji Lewiatan. – Od początku prac legislacyjnych konsekwentnie zwracamy też uwagę na konieczność zapewnienia przedsiębiorcom odpowiedniego czasu na przygotowanie się i wdrożenie zmian oraz wymogów wynikających z obydwu projektów ustaw – dodała.

Według ekspertki Konfederacji Lewiatan dwutygodniowe vacatio legis jest za krótkie, jeśli weźmie się pod uwagę bardzo szeroki zakres zmian wynikających z reformy. W związku z tym pracodawcy proponują, aby omawiane przepisy weszły w życie po upływie co najmniej 6-miesięcznego vacatio legis.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA