fbpx
niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaKrajApel pracodawców w sprawie wzrostu wynagrodzeń

Apel pracodawców w sprawie wzrostu wynagrodzeń

Członkowie Rady Dialogu Społecznego wezwali do ostrożnego wzrostu wynagrodzeń w 2023 r.

Pracodawcy zaapelowali do rządu o pilne przedstawienie pakietu działań antyinflacyjnych.

– Rozpoczęta w Radzie Dialogu Społecznego dyskusja nad wzrostem wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej i minimalnej płacy wskazuje, że występują w tym zakresie duże różnice, przede wszystkim w kontekście zagrożenia inflacją i nakręcania spirali cenowo-płacowej, która uderzy nie tylko w gospodarkę, ale i w realne dochody gospodarstw domowych – powiedział prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan i przewodniczący Zespołu Budżetu, Wynagrodzeń i Świadczeń Socjalnych RDS.

Według partnerów społecznych rządowe analizy, zwłaszcza te dotyczące inflacji, są niedoskonałe. Poza tym w projekcie założeń budżetowych brakuje wpływu KPO na gospodarkę i PKB, a także nie uwzględnia on wydatków związanych z pomocą dla obywateli Ukrainy.

Konfederacja Lewiatan wylicza, że w projekcie budżetu na 2023 r. rząd zaproponował, aby minimalne wynagrodzenie wzrosło dwukrotnie – 1 stycznia do 3383 zł, a 1 lipca do 3450 zł. Z kolei wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej miałby równać się planowemu wskaźnikowi inflacji, czyli 7,8 proc. Związkowcy chcieliby, żeby podwyżki te były wyższe i w 2023 r. wyniosły nawet 15 proc.

Z kolei pracodawcy, ze względu na obecną sytuację gospodarczą, poparli ostrożniejsze rozwiązania, czyli propozycje rządu.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA