fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaTransportApel przewoźników towarowych

Apel przewoźników towarowych

Związek Niezależnych Przewoźników Towarowych wystosował apel do rządu w sprawie rosnących cen energii.

Związek reprezentujący interesy przewoźników towarowych chce, aby sektor kolejowy został objęty ustawą o cenach energii elektrycznej. Według branży niższe ceny prądu powinny dotyczyć również kolei.

„Na mocy procedowanej ustawy część przedsiębiorców będzie mogła korzystać z tańszego prądu, podczas gdy inni będą musieli ponosić koszty o wiele wyższe i w żaden sposób niezrekompensowane. Według szacunków ZNPK istotna część, bo aż ok. 85-95 proc. rynku kolejowych przewozów towarowych nie będzie uprawniona do skorzystania z preferencyjnych taryf” – wskazano w apelu. „Branża kolejowych przewozów towarowych stanowi naturalny krwioobieg całej gospodarki. Brak objęcia jej przedmiotową regulacją – tym samym naturalny w przypadku wzrostu cen energii dalszy wzrost cen frachtu kolejowego kluczowych surowców, w tym m.in. węgla, paliw, kruszyw dla budownictwa czy zboża – doprowadzi do dalszego wzrostu presji inflacyjnej w całej gospodarce” – dodano w liście.

ZNPT wskazał również, że ostatnio PKP PLK zaproponował rynkowi podwyżkę opłat dostępu do infrastruktury kolejowej, co może oznaczać pogłębienie się spadku udziału kolei w przewożonej masie towarów. Innym sposobem na ominięcie wysokich cen prądu może być przechodzenie przez przewoźników na starsze i mniej ekologiczne lokomotywy spalinowe, które charakteryzują się najwyższymi emisjami. Taka sytuacja może doprowadzić do sumarycznego wzrostu emisji CO2 spowodowanego przez sektor transportu.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

LOT będzie promował kobiety

Polskie Linie Lotnicze LOT przystąpiły do międzynarodowego programu, którego celem jest zwiększenie obecności kobiet w lotnictwie.
2 MIN CZYTANIA

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Granica z Białorusią zamknięta dla TIR-ów

Polski rząd zdecydował o zamknięciu granicy z Białorusią dla białoruskich i rosyjskich ciężarówek oraz naczep.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pracujesz sezonowo? Tu zarobisz najwięcej

Wiosna i lato to okresy, w których praca sezonowa jest w Polsce najbardziej popularna. Najlepiej wtedy zarabiają... instruktorzy surfingu.
2 MIN CZYTANIA

Jak wyglądają polskie podatki na tle UE?

W porównaniu z podatkami w innych państwach Unii polskie podatki są umiarkowane lub niskie, a dzień wolności podatkowej przypada u nas 11 czerwca.
2 MIN CZYTANIA

Rząd chce uporządkować rynek kapitałowy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma porządkować i usprawnić funkcjonowanie instytucji rynku finansowego.
2 MIN CZYTANIA