fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaTransportApel przewoźników towarowych

Apel przewoźników towarowych

Związek Niezależnych Przewoźników Towarowych wystosował apel do rządu w sprawie rosnących cen energii.

Związek reprezentujący interesy przewoźników towarowych chce, aby sektor kolejowy został objęty ustawą o cenach energii elektrycznej. Według branży niższe ceny prądu powinny dotyczyć również kolei.

„Na mocy procedowanej ustawy część przedsiębiorców będzie mogła korzystać z tańszego prądu, podczas gdy inni będą musieli ponosić koszty o wiele wyższe i w żaden sposób niezrekompensowane. Według szacunków ZNPK istotna część, bo aż ok. 85-95 proc. rynku kolejowych przewozów towarowych nie będzie uprawniona do skorzystania z preferencyjnych taryf” – wskazano w apelu. „Branża kolejowych przewozów towarowych stanowi naturalny krwioobieg całej gospodarki. Brak objęcia jej przedmiotową regulacją – tym samym naturalny w przypadku wzrostu cen energii dalszy wzrost cen frachtu kolejowego kluczowych surowców, w tym m.in. węgla, paliw, kruszyw dla budownictwa czy zboża – doprowadzi do dalszego wzrostu presji inflacyjnej w całej gospodarce” – dodano w liście.

ZNPT wskazał również, że ostatnio PKP PLK zaproponował rynkowi podwyżkę opłat dostępu do infrastruktury kolejowej, co może oznaczać pogłębienie się spadku udziału kolei w przewożonej masie towarów. Innym sposobem na ominięcie wysokich cen prądu może być przechodzenie przez przewoźników na starsze i mniej ekologiczne lokomotywy spalinowe, które charakteryzują się najwyższymi emisjami. Taka sytuacja może doprowadzić do sumarycznego wzrostu emisji CO2 spowodowanego przez sektor transportu.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińczycy wybudują tunel pod… Zatoką Fińską?

Chińskie firmy są faworytami w wyścigu o realizację projektu budowy tunelu pod Zatoką Fińską, który ma połączyć stolice Finlandii i Estonii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA