fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaPodatkiApel w sprawie opodatkowania napojów roślinnych

Apel w sprawie opodatkowania napojów roślinnych

Grupa posłanek i posłów sprzeciwia się nierównemu opodatkowaniu produktów roślinnych i nabiału.

Grupa parlamentarzystów z inicjatywy niezrzeszonej posłanki Hanny Gil-Piątek wystosowała interpelację do ministra zdrowia, w której wyrażono sprzeciw wobec nierównego traktowania roślinnych alternatyw nabiału przez polskie prawo finansowe. Portal Wiadomości Handlowe tłumaczy, że producenci napojów roślinnych muszą płacić podatki, od których zwolnieni są producenci ich odzwierzęcych odpowiedników.

Jak podaje portal treść interpelacji opiera się między innymi o materiały kampanii RoślinnieJemy, która wspiera rozwój rynku pełnowartościowej roślinnej żywności i edukującej na temat jej prozdrowotnych i prośrodowiskowych korzyści.

„Kwestia nieuwzględnienia napojów roślinnych i roślinnych alternatyw nabiału na równi z wyrobami na bazie mleka albo jego przetworów w regulacji o opłacie cukrowej jest szeroko zgłaszana przez przedstawicieli branży produktów roślinnych, producentów żywności oraz organizacje społeczne” – napisano w cytowanym przez Wiadomości Handlowe piśmie.

Interpelacja trafiła do Ministerstwa Zdrowia, bo w jego planach są zmiany w ustawie na temat opłaty cukrowej, ale resort wyjaśnił już, że prace te mają mieć jedynie charakter porządkujący, przez co nie można się spodziewać bezpośredniego odniesienia do kwestii niesprawiedliwego traktowania napoi roślinnych.

Kampania RoślinnieJemy wskazuje także na jeden bardzo ważny aspekt. Nierówne traktowanie napojów roślinnych przez prawo finansowe stawia branżę w trudniejszym położeniu i znacząco ogranicza jej rozwój. To uderza również w budowanie innowacyjności całej polskiej gospodarki.

Źródło: Wiadomości Handlowe
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rząd przedłuża program Mały ZUS Plus

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o przedłużeniu programu Mały ZUS Plus skierowanego do polskich przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

NIK: system elektronicznej egzekucji długów nie zadziałał

W ocenie NIK wprowadzenie obowiązku przekazywania w formie elektronicznej tytułów wykonawczych nie przyczyniło się w pełni do uproszczenia i usprawnienia procedur egzekucji administracyjnej. Zamiast usprawnienia zrobił się bałagan.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

Coraz więcej inwestycji greenfield w Polsce

W 2022 roku Polska znalazła się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę projektów inwestycyjnych typu greenfield.
2 MIN CZYTANIA