fbpx
wtorek, 10 września, 2024
Strona głównaInnowacjeApple najcenniejszą, a TikTok najszybciej rozwijającą się marką świata

Apple najcenniejszą, a TikTok najszybciej rozwijającą się marką świata

Appple jest najcenniejszą, WeChat najsilniejszą, a TikTok najszybciej rozwijającą się marką świata w tegorocznej edycji Brand Finance Global 500 Report.

Tytuł najcenniejszej marki na świecie utrzymuje Apple z rekordową wyceną ponad 355 mld dolarów. Apple utrzymał tytuł najcenniejszej marki świata po wzroście o 35 proc. rok do roku – to najwyższa wartość marki, jaką kiedykolwiek odnotowano w rankingu Brand Finance Global 500. Drugi w rankingu Amazon dołączył do Apple, przekraczając granicę 300 miliardów dolarów wyceny wartości marki, odnotowując 38 proc. wzrost do 350,3 miliardów dolarów.

Ponad 20 mln dolarów w 2021 roku Google odnotował podobny wzrost wartości marki – o 38 proc. do 263,4 mld dolarów. Barierę 100 miliardów wyceny przekroczył Facebook (miejsce 7., 101,2 mld dolarów). Huawei udało się odzyskać miejsce w pierwszej dziesiątce najcenniejszych marek na świecie, dzięki 29-procentowemu wzrostowi do 71,2 mld.

TikTok w najnowszym raporcie rośnie w tempie 215 proc. rocznie, stając na czele globalnej rewolucji w konsumpcji mediów – wskazują autorzy opracowania. Wartość marki potroiła się w rok, z 18,7 mld dolarów w 2021 r. do 59,0 mld dolarów w tym roku. Aplikacja zajmuje 18. miejsce w rankingu najcenniejszych marek na świecie i jest najwyższej klasyfikowanym brandem debiutującym w Brand Finance Global 500 2022.

Autorzy raportu wskazują, że strategiczne partnerstwa, takie jak sponsoring turnieju UEFA Euro 2020, pozwoliły TikTokowi dotrzeć do grup demograficznych spoza pierwotnej bazy Gen Z. W ubiegłym roku TikTok przekroczył próg miliarda użytkowników i stał się najczęściej pobieraną aplikacją w sklepie Google Play na Androida i App Store. W dobie pandemii TikTok wzrósł kilkukrotnie. W Europie platfoma ma 100 mln użytkowników.

Za najsilniejszą markę na świecie drugi rok z rzędu została uznana platforma WeChat (połączenie FB, systemu płatności i rezerwacji online), także pochodząca z Chin. WeChat uzyskał najwyższy wynik 93,3 punktów na 100 i prestiżową ocenę AAA+.

Wzrosty odnotowały także inne firmy i platformy mediowe: Disney (wartość marki wzrosła o 11 proc. do 57,0 mld dol.) Netflix (wartość marki wzrosła o 18 proc. do 29,4 mld dol.), YouTube (wzrost o 38 proc. do 23,9 mld dol.) i Spotify (+13 proc. do 6,3 mld dol.).

Tegoroczny Brand Finance Brand Guardianship Index został rozszerzony o listę 250 najlepszych prezesów firm na świecie. W tym roku tytuł ten otrzymał Satya Nadella z Microsoftu. Pierwszą dziesiątkę rankingu zdominowali szefowie platform technologicznych i medialnych – Tim Cook z Apple zajął 2. miejsce, Huateng Ma z Tencent (4.), Sundar Pichai z Google (5.) i Reed Hastings z Netflixa (7.).

Wirtualnemedia.pl/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA