fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaArchiwumApple nie chce wspólnej ładowarki

Apple nie chce wspólnej ładowarki

Prace nad takim rozwiązaniem trwają w Unii Europejskiej od przeszło dekady. Jak dotąd nie zostały zakończone sukcesem.

W roku 2009, dzięki inicjatywie Komisji Europejskiej, producenci telefonów komórkowych i urządzeń mobilnych przystąpili do dobrowolnego porozumienia w kwestii ujednolicenia ładowarek w Europie. Efektem jest wprowadzenie złącza micro USB (powoli zastępowanego dzisiaj przez szybsze USB-C). Z tego porozumienia bardzo szybko wycofał się Apple, który w dalszym ciągu stosuje w swoich urządzeniach złącze Lightning.

Apple protestuje teraz przeciwko proponowanym przez UE regulacjom. Media oceniają, że Apple, produkujący własne ładowarki, ma na tych zmianach najwięcej do stracenia.

"Uważamy, że przepisy wymuszające jednolity model ładowarki zahamują innowacyjność i przyniosą tylko szkody europejskim konsumentom i całemu rynkowi. Mamy więc nadzieję, że Komisja będzie poszukiwała innych rozwiązań, takich, które nie zaszkodzą rozwojowi branży technologicznej" – pisze Apple w oświadczeniu przekazanym agencji Reutera. Apple zlecił firmie konsultingowej Copanhagen Economics badania, z których wynika, że koszt ujednolicenia ładowarek wyniesie minimum 1,5 mld euro.

"To znacznie więcej, niż korzyści środowiskowe wynikające ze wspólnej ładowarki, które UE szacuje na 13 mln euro" – twierdzi Apple.

Unijni legislatorzy przekonują z kolei, że rozwiązanie pozwoli ograniczyć ilość elektrośmieci. Według szacunków stare ładowarki generują ponad 51 tys. ton odpadów elektronicznych rocznie. W czwartek 30 stycznia odbędzie się głosowanie Parlamentu Europejskiego nad rezolucją ws. wspólnej ładowarki.

JS/PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA