fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaArchiwumApple nie chce wspólnej ładowarki

Apple nie chce wspólnej ładowarki

Prace nad takim rozwiązaniem trwają w Unii Europejskiej od przeszło dekady. Jak dotąd nie zostały zakończone sukcesem.

W roku 2009, dzięki inicjatywie Komisji Europejskiej, producenci telefonów komórkowych i urządzeń mobilnych przystąpili do dobrowolnego porozumienia w kwestii ujednolicenia ładowarek w Europie. Efektem jest wprowadzenie złącza micro USB (powoli zastępowanego dzisiaj przez szybsze USB-C). Z tego porozumienia bardzo szybko wycofał się Apple, który w dalszym ciągu stosuje w swoich urządzeniach złącze Lightning.

Apple protestuje teraz przeciwko proponowanym przez UE regulacjom. Media oceniają, że Apple, produkujący własne ładowarki, ma na tych zmianach najwięcej do stracenia.

"Uważamy, że przepisy wymuszające jednolity model ładowarki zahamują innowacyjność i przyniosą tylko szkody europejskim konsumentom i całemu rynkowi. Mamy więc nadzieję, że Komisja będzie poszukiwała innych rozwiązań, takich, które nie zaszkodzą rozwojowi branży technologicznej" – pisze Apple w oświadczeniu przekazanym agencji Reutera. Apple zlecił firmie konsultingowej Copanhagen Economics badania, z których wynika, że koszt ujednolicenia ładowarek wyniesie minimum 1,5 mld euro.

"To znacznie więcej, niż korzyści środowiskowe wynikające ze wspólnej ładowarki, które UE szacuje na 13 mln euro" – twierdzi Apple.

Unijni legislatorzy przekonują z kolei, że rozwiązanie pozwoli ograniczyć ilość elektrośmieci. Według szacunków stare ładowarki generują ponad 51 tys. ton odpadów elektronicznych rocznie. W czwartek 30 stycznia odbędzie się głosowanie Parlamentu Europejskiego nad rezolucją ws. wspólnej ładowarki.

JS/PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.
2 MIN CZYTANIA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA