Amerykański gigant technologiczny Apple stał się pierwszą firmą, która osiągnęła 3 biliony dolarów wartości giełdowej. Cena akcji firmy wzrosła o około 5800 proc. od czasu, gdy jej współzałożyciel i były dyrektor generalny Steve Jobs zaprezentował pierwszego iPhone’a w 2007 r.

pilotaż przemysł 4.0 - grafika wpisu

Apple było jednym z największych zwycięzców pandemii, ponieważ lockdowny spowodowały wzrost wydatków na gadżety – w tym smartfony, tablety i laptopy. Wycena akcji Apple w ciągu ostatnich 16 miesięcy wzrosła z 2 do 3 bilionów dolarów. Apple była pierwszą firmą, która w sierpniu 2018 r. osiągnęła wycenę giełdową w wysokości 1 biliona dolarów.

Około połowy sprzedaży firmy stanowią IPhony, ale Apple jest również dobrze znany ze swoich tabletów iPad i komputerów Mac. Coraz ważniejszym obszarem działalności firmy jest oprogramowanie sprzedawane za pośrednictwem sklepu Apple, przestrzeń dyskowa iCloud oraz takie usługi jak: platformy subskrypcji muzycznej, telewizyjnej i fitness.

Przedsiębiorstwo Apple, z siedzibą w Cupertino w Kalifornii, zostało założone w 1976 r. przez Steve’a Jobsa i jego partnerów biznesowych Steve’a Wozniaka i Ronalda Wayne’a. Zadebiutowało na giełdzie w 1980 r. z wyceną rynkową 1,8 miliarda dolarów.

W listopadzie oryginalny komputer Apple1 (zbudowany w 1976 r. przez Wozniaka i Jobsa został) sprzedany na aukcji w USA za 400 000 dolarów.

BBC/KR

Poprzedni artykułCena paliwa spadnie do 5 zł
Następny artykułNowy szlak handlowy Chiny- Rosja- Niemcy omija Polskę