fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaBiznesApple pobija kolejne rekordy wartości

Apple pobija kolejne rekordy wartości

Amerykański gigant technologiczny Apple stał się pierwszą firmą, która osiągnęła 3 biliony dolarów wartości giełdowej. Cena akcji firmy wzrosła o około 5800 proc. od czasu, gdy jej współzałożyciel i były dyrektor generalny Steve Jobs zaprezentował pierwszego iPhone'a w 2007 r.

Apple było jednym z największych zwycięzców pandemii, ponieważ lockdowny spowodowały wzrost wydatków na gadżety – w tym smartfony, tablety i laptopy. Wycena akcji Apple w ciągu ostatnich 16 miesięcy wzrosła z 2 do 3 bilionów dolarów. Apple była pierwszą firmą, która w sierpniu 2018 r. osiągnęła wycenę giełdową w wysokości 1 biliona dolarów.

Około połowy sprzedaży firmy stanowią IPhony, ale Apple jest również dobrze znany ze swoich tabletów iPad i komputerów Mac. Coraz ważniejszym obszarem działalności firmy jest oprogramowanie sprzedawane za pośrednictwem sklepu Apple, przestrzeń dyskowa iCloud oraz takie usługi jak: platformy subskrypcji muzycznej, telewizyjnej i fitness.

Przedsiębiorstwo Apple, z siedzibą w Cupertino w Kalifornii, zostało założone w 1976 r. przez Steve’a Jobsa i jego partnerów biznesowych Steve’a Wozniaka i Ronalda Wayne’a. Zadebiutowało na giełdzie w 1980 r. z wyceną rynkową 1,8 miliarda dolarów.

W listopadzie oryginalny komputer Apple1 (zbudowany w 1976 r. przez Wozniaka i Jobsa został) sprzedany na aukcji w USA za 400 000 dolarów.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

AI już zabiera ludziom pracę, a to dopiero początek

Sztuczna inteligencja już wypiera miejsca pracy dla ludzi – tak jak przewidywano i przed czym od dawna ostrzegano.
3 MIN CZYTANIA

UE ureguluje treści tworzone przez sztuczną inteligencję

Unia Europejska chce zmusić firmy do specjalnego oznaczania treści tworzonych przez sztuczną inteligencję.
< 1 MIN CZYTANIA

Ukraina uderzy w polską branżę mleczarską?

Ukraiński rząd poważnie rozpatruje wprowadzenie ograniczeń w imporcie produktów mleczarskich z Polski.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska zyskuje na spadku niemieckiego importu z Chin

Polska jest czwartym krajem, z którego Niemcy sprowadzają obecnie najwięcej towarów – wynika z najnowszych danych niemieckiego urzędu statystycznego (Destatis).
2 MIN CZYTANIA

Ministrowie obrony USA i Chin na forum w Singapurze. Nie zabrakło napięć

Ministrowie obrony USA – Lloyd Austin i Chin – Li Shangfu wystąpili na prestiżowym, azjatyckim Forum Bezpieczeństwa Shangri-La Dialogue w Singapurze, gdzie zaprezentowali dwie odmienne wizje regionalnego ładu. Obradom ponad 50 delegacji z całego świata towarzyszyły napięcia w Cieśninie Tajwańskiej.
2 MIN CZYTANIA

Elon Musk przyjęty w Chinach z honorami

Szef Tesli Elon Musk po raz pierwszy od trzech lat odwiedził Chiny. Spotkał się m.in. z chińskim ministrem spraw zagranicznych. Odwiedził także fabrykę Tesli w Szanghaju.
< 1 MIN CZYTANIA