fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaBiznesApple wyprzedził Samsunga w światowej sprzedaży smartfonów

Apple wyprzedził Samsunga w światowej sprzedaży smartfonów

Apple posiada obecnie lwią część światowego rynku smartfonów, spychając Samsunga z pierwszego miejsca po raz pierwszy od 12 lat. Według danych amerykański gigant telefoniczny w zeszłym roku dostarczył na świecie ponad jedną piątą wszystkich telefonów. Samsung ma 19,4 proc. udziału w rynku, a za nim są chińscy producenci: Xiaomi, OPPO i Transsion.

Obecnie sprzedaż smartfonów spada, ponieważ wielu konsumentów zdecydowało się na zwiększone zakupy w czasie pandemii. International Data Corporation (IDC) podaje, że w 2023 r. sprzedano prawie 1,2 miliarda smartfonów, co oznacza spadek o ponad 3 proc. w stosunku do roku 2022. Jest to najniższa kwota sprzedana od dekady, a wielu konsumentów ogranicza wydatki w obliczu wyzwań gospodarczych i wysokich stóp procentowych. Eksperci przewidują jednak, że w tym roku rynek odżyje.

Apple zwycięzcą

IDC stwierdziło, że Apple, które w zeszłym roku sprzedało ponad 234 miliony telefonów, jest on „największym zwycięzcą” w ostatnim czasie. „Apple jest nie tylko jedynym graczem z pierwszej trójki, który odnotowuje coroczny dodatni wzrost, ale także po raz pierwszy w historii zajmuje pierwsze miejsce w rocznej sprzedaży” – powiedziała Nabila Popal z IDC. „Wszystko to pomimo rosnących wyzwań regulacyjnych i ponownej konkurencji ze strony Huawei w Chinach, jego największym rynku”.

Oferty handlu starymi modelami, a także możliwości zakupu sprzętu na raty bez oprocentowania również napędzają popyt na urządzenia premium, takie jak Apple.

Obecna sytuacja jest dla Samsunga rozczarowująca, ale spadek sprzedaży sygnalizowano już wcześniej. Firma musi także stawić czoła konkurencji ze strony tańszych modeli Androida, w tym Transsion i Xiaomi, które cieszą się popularnością zarówno ze strony konsumentów świadomych cen, jak i rynków wschodzących.

IDC stwierdziło również, że rynek smartfonów wkracza w „bardzo interesujący okres”, w którym rosnąca liczba dostawców Androida powoduje podział rynku, a klienci coraz częściej poszukują telefonów składanych i możliwości związanych ze sztuczną inteligencją.

BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA