fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaBiznesApple wyprzedził Samsunga w światowej sprzedaży smartfonów

Apple wyprzedził Samsunga w światowej sprzedaży smartfonów

Apple posiada obecnie lwią część światowego rynku smartfonów, spychając Samsunga z pierwszego miejsca po raz pierwszy od 12 lat. Według danych amerykański gigant telefoniczny w zeszłym roku dostarczył na świecie ponad jedną piątą wszystkich telefonów. Samsung ma 19,4 proc. udziału w rynku, a za nim są chińscy producenci: Xiaomi, OPPO i Transsion.

Obecnie sprzedaż smartfonów spada, ponieważ wielu konsumentów zdecydowało się na zwiększone zakupy w czasie pandemii. International Data Corporation (IDC) podaje, że w 2023 r. sprzedano prawie 1,2 miliarda smartfonów, co oznacza spadek o ponad 3 proc. w stosunku do roku 2022. Jest to najniższa kwota sprzedana od dekady, a wielu konsumentów ogranicza wydatki w obliczu wyzwań gospodarczych i wysokich stóp procentowych. Eksperci przewidują jednak, że w tym roku rynek odżyje.

Apple zwycięzcą

IDC stwierdziło, że Apple, które w zeszłym roku sprzedało ponad 234 miliony telefonów, jest on „największym zwycięzcą” w ostatnim czasie. „Apple jest nie tylko jedynym graczem z pierwszej trójki, który odnotowuje coroczny dodatni wzrost, ale także po raz pierwszy w historii zajmuje pierwsze miejsce w rocznej sprzedaży” – powiedziała Nabila Popal z IDC. „Wszystko to pomimo rosnących wyzwań regulacyjnych i ponownej konkurencji ze strony Huawei w Chinach, jego największym rynku”.

Oferty handlu starymi modelami, a także możliwości zakupu sprzętu na raty bez oprocentowania również napędzają popyt na urządzenia premium, takie jak Apple.

Obecna sytuacja jest dla Samsunga rozczarowująca, ale spadek sprzedaży sygnalizowano już wcześniej. Firma musi także stawić czoła konkurencji ze strony tańszych modeli Androida, w tym Transsion i Xiaomi, które cieszą się popularnością zarówno ze strony konsumentów świadomych cen, jak i rynków wschodzących.

IDC stwierdziło również, że rynek smartfonów wkracza w „bardzo interesujący okres”, w którym rosnąca liczba dostawców Androida powoduje podział rynku, a klienci coraz częściej poszukują telefonów składanych i możliwości związanych ze sztuczną inteligencją.

BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rekordowe polskie drobiarstwo

Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie i siódmym graczem na światowym rynku, co powinno napawać nas dumą. Już dziś jesteśmy europejskim czempionem, a cyfry jednoznacznie świadczą o dobrych perspektywach na przyszłość. O ile branża nie padnie ofiarą politycznych gier.
3 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Tajwańscy producenci chipów budują fabryki w Japonii

Gigant w produkcji chipów Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) otworzył swoją pierwszą fabrykę półprzewodników w Japonii w ramach swojej globalnej ekspansji. Japan Advanced Semiconductor Manufacturing (JASM) ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku.
2 MIN CZYTANIA

Mercedes ogranicza plany produkcji samochodów elektrycznych

Mercedes-Benz opóźnił swoje plany produkcji samochodów elektrycznych o pięć lat. Zapewnił jednocześnie inwestorów, że będzie stale udoskonalać swoje modele z silnikami spalinowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA