Pod apelem podpisały się Business Centre Club, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET. Według tych organizacji obecna tragedia humanitarna na Ukrainie uzasadnia wniosek o zatrudnianie uchodźców w sektorze aptecznym w ramach tzw. systemu uproszczonego.
„Pragniemy przypomnieć, że obowiązująca od zeszłego roku procedura nie obejmuje swym zakresem magistrów farmacji czy techników farmaceutycznych. Dziś, w dobie wojny a także wobec trwającej cały czas pandemii oraz mając na uwadze niewielki stopień wyszczepialności społeczeństwa ukraińskiego, rola placówek aptecznych i pracującego w nich profesjonalnego zespołu fachowców jest nie do przecenienia. Chcielibyśmy jednocześnie zaznaczyć, że w Polsce można się zaszczepić już w prawie 1800 aptekach, w których do tej pory podano 1,7 mln dawek szczepionek na COVID-19” – napisano w oświadczeniu opublikowanym przez Konfederację Lewiatan.
Przedstawiciele pracodawców wskazują, że projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy i ich rodzinom zawiera już podobne przepisy dotyczące zatrudniania lekarzy, dentystów, pielęgniarek i położnych, a pominięcie farmaceutów i techników farmaceutycznych jest szkodliwe nie tylko wobec tych specjalistów, ale też uderza „w dostępność usług świadczonych obecnie w aptekach dla pacjentów”.