fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaŚwiatArabia Saudyjska i Iran dołączą do krajów BRICS

Arabia Saudyjska i Iran dołączą do krajów BRICS

Przywódcy BRICS zaprosili Arabię Saudyjską, Iran, Etiopię, Egipt, Argentynę i Zjednoczone Emiraty Arabskie do przyłączenia się do grupy. Państwa te mają zostać członkami od stycznia, a w kolejce czekają następne. Kraje BRICS posiadają już ponad 41 proc. ludności świata i wytwarzają ponad 25 proc. światowego PKB.

Obecnie członkami BRICS są Chiny, Rosja, Indie, Brazylia i RPA. Grupa ma na celu rozwój współpracy gospodarczej i finansowej krajów rozwijających się i wzmocnienie ich głosu w świecie względem Zachodu. BRICS posiada m.in swój własny bank rozwoju.

Nowi kandydaci na członków zostali ogłoszeni przez prezydenta Republiki Południowej Afryki Cyrila Ramaphosę, który jest gospodarzem szczytu przywódców BRICS w Johannesburgu. Zostaną formalnie przyjęci w poczet członków 1 stycznia 2024 r. Przywódcy pozostawili otwarte drzwi dla kolejnych ewentualnych nowych członków.

Prezydent Brazylii Lula da Silva stwierdził, że obietnice globalizacji zawiodły, dodając, że nadszedł czas, aby ożywić współpracę z krajami rozwijającymi się, ponieważ „istnieje ryzyko wojny nuklearnej”, co jest wyraźną aluzją do rosnących napięć między Rosją a Zachodem w związku z konfliktem na Ukrainie.

Debata na temat rozszerzenia była jednym z kluczowych obrad trzydniowego szczytu odbywającego się w Johannesburgu. I chociaż wszyscy członkowie BRICS publicznie wyrazili poparcie dla rozwoju bloku, wśród przywódców istniały podziały co do tego, jak bardzo i jak szybko należy to robić.

BRICS budzi zainteresowanie krajów tzw. Południa

Choć kraje BRICS zamieszkuje około 40 proc. światowej populacji i wytwarzają jedną czwartą światowego PKB, niepowodzenia członków BRICS w ustaleniu spójnej wizji bloku przez długi czas sprawiają, że dotychczas, ​​jako globalny gracz polityczny i gospodarczy, blok jako całość ma ograniczoną pozycję w świecie – biorąc pod uwagę potencjał jego członków.

Ponad 40 krajów wyraża obecnie zainteresowanie przystąpieniem do BRICS – twierdzą urzędnicy z Republiki Południowej Afryki, a 22 formalnie poprosiły o przyjęcie. Przyciąga ich obietnica BRICS dotycząca przywrócenia równowagi w instytucjach światowych zdominowanych przez Stany Zjednoczone i inne bogate państwa zachodnie.

Premier Indii Narendra Modi powiedział, że ekspansja bloku powinna być przykładem dla innych globalnych instytucji założonych w XX wieku, które stały się przestarzałe. „Rozbudowa i modernizacja BRICS to przesłanie, że wszystkie instytucje na świecie muszą dostosować się do zmieniających się czasów” – stwierdził.

Reuter, KR

 

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Jak Indie zyskują przewagę nad Chinami

Indie okazały się fascynującą historią wzrostu gospodarczego i – w ramach kompleksu rynków wschodzących – coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla Chin.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny przestały eksportować minerały niezbędne do produkcji chipów

Chiny nie sprzedawały w sierpniu dwóch rzadkich minerałów kluczowych m.in. w produkcji półprzewodników i światłowodów. Eksport galu i germanu sięgnął zera – podaje CNN opierając się na danych chińskich służb celnych. Odkąd Pekin nałożył ograniczenia na swój eksport, motywując to dbałością o narodowe bezpieczeństwo, światowa produkcja chipów stanęła przed nowym wyzwaniem.
< 1 MIN CZYTANIA

Premier: Polska przestaje przekazywać broń Ukrainie

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska przestanie przekazywać broń Ukrainie. Rzecznik rządu Piotr Müller zapewnił, że Polska realizuje wyłącznie uzgodnione wcześniej dostawy amunicji oraz uzbrojenia. Jak podkreślił – ze strony ukraińskiej pojawiła się „seria absolutnie nieakceptowalnych wypowiedzi i gestów dyplomatycznych i nie ma akceptacji Polski na tego typu nieuzasadnione działania”.
3 MIN CZYTANIA

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA