Obecnie członkami BRICS są Chiny, Rosja, Indie, Brazylia i RPA. Grupa ma na celu rozwój współpracy gospodarczej i finansowej krajów rozwijających się i wzmocnienie ich głosu w świecie względem Zachodu. BRICS posiada m.in swój własny bank rozwoju.
Nowi kandydaci na członków zostali ogłoszeni przez prezydenta Republiki Południowej Afryki Cyrila Ramaphosę, który jest gospodarzem szczytu przywódców BRICS w Johannesburgu. Zostaną formalnie przyjęci w poczet członków 1 stycznia 2024 r. Przywódcy pozostawili otwarte drzwi dla kolejnych ewentualnych nowych członków.
Prezydent Brazylii Lula da Silva stwierdził, że obietnice globalizacji zawiodły, dodając, że nadszedł czas, aby ożywić współpracę z krajami rozwijającymi się, ponieważ „istnieje ryzyko wojny nuklearnej”, co jest wyraźną aluzją do rosnących napięć między Rosją a Zachodem w związku z konfliktem na Ukrainie.
Debata na temat rozszerzenia była jednym z kluczowych obrad trzydniowego szczytu odbywającego się w Johannesburgu. I chociaż wszyscy członkowie BRICS publicznie wyrazili poparcie dla rozwoju bloku, wśród przywódców istniały podziały co do tego, jak bardzo i jak szybko należy to robić.
BRICS budzi zainteresowanie krajów tzw. Południa
Choć kraje BRICS zamieszkuje około 40 proc. światowej populacji i wytwarzają jedną czwartą światowego PKB, niepowodzenia członków BRICS w ustaleniu spójnej wizji bloku przez długi czas sprawiają, że dotychczas, jako globalny gracz polityczny i gospodarczy, blok jako całość ma ograniczoną pozycję w świecie – biorąc pod uwagę potencjał jego członków.
Ponad 40 krajów wyraża obecnie zainteresowanie przystąpieniem do BRICS – twierdzą urzędnicy z Republiki Południowej Afryki, a 22 formalnie poprosiły o przyjęcie. Przyciąga ich obietnica BRICS dotycząca przywrócenia równowagi w instytucjach światowych zdominowanych przez Stany Zjednoczone i inne bogate państwa zachodnie.
Premier Indii Narendra Modi powiedział, że ekspansja bloku powinna być przykładem dla innych globalnych instytucji założonych w XX wieku, które stały się przestarzałe. „Rozbudowa i modernizacja BRICS to przesłanie, że wszystkie instytucje na świecie muszą dostosować się do zmieniających się czasów” – stwierdził.
Reuter, KR