fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatArabia Saudyjska i Iran dołączą do krajów BRICS

Arabia Saudyjska i Iran dołączą do krajów BRICS

Przywódcy BRICS zaprosili Arabię Saudyjską, Iran, Etiopię, Egipt, Argentynę i Zjednoczone Emiraty Arabskie do przyłączenia się do grupy. Państwa te mają zostać członkami od stycznia, a w kolejce czekają następne. Kraje BRICS posiadają już ponad 41 proc. ludności świata i wytwarzają ponad 25 proc. światowego PKB.

Obecnie członkami BRICS są Chiny, Rosja, Indie, Brazylia i RPA. Grupa ma na celu rozwój współpracy gospodarczej i finansowej krajów rozwijających się i wzmocnienie ich głosu w świecie względem Zachodu. BRICS posiada m.in swój własny bank rozwoju.

Nowi kandydaci na członków zostali ogłoszeni przez prezydenta Republiki Południowej Afryki Cyrila Ramaphosę, który jest gospodarzem szczytu przywódców BRICS w Johannesburgu. Zostaną formalnie przyjęci w poczet członków 1 stycznia 2024 r. Przywódcy pozostawili otwarte drzwi dla kolejnych ewentualnych nowych członków.

Prezydent Brazylii Lula da Silva stwierdził, że obietnice globalizacji zawiodły, dodając, że nadszedł czas, aby ożywić współpracę z krajami rozwijającymi się, ponieważ „istnieje ryzyko wojny nuklearnej”, co jest wyraźną aluzją do rosnących napięć między Rosją a Zachodem w związku z konfliktem na Ukrainie.

Debata na temat rozszerzenia była jednym z kluczowych obrad trzydniowego szczytu odbywającego się w Johannesburgu. I chociaż wszyscy członkowie BRICS publicznie wyrazili poparcie dla rozwoju bloku, wśród przywódców istniały podziały co do tego, jak bardzo i jak szybko należy to robić.

BRICS budzi zainteresowanie krajów tzw. Południa

Choć kraje BRICS zamieszkuje około 40 proc. światowej populacji i wytwarzają jedną czwartą światowego PKB, niepowodzenia członków BRICS w ustaleniu spójnej wizji bloku przez długi czas sprawiają, że dotychczas, ​​jako globalny gracz polityczny i gospodarczy, blok jako całość ma ograniczoną pozycję w świecie – biorąc pod uwagę potencjał jego członków.

Ponad 40 krajów wyraża obecnie zainteresowanie przystąpieniem do BRICS – twierdzą urzędnicy z Republiki Południowej Afryki, a 22 formalnie poprosiły o przyjęcie. Przyciąga ich obietnica BRICS dotycząca przywrócenia równowagi w instytucjach światowych zdominowanych przez Stany Zjednoczone i inne bogate państwa zachodnie.

Premier Indii Narendra Modi powiedział, że ekspansja bloku powinna być przykładem dla innych globalnych instytucji założonych w XX wieku, które stały się przestarzałe. „Rozbudowa i modernizacja BRICS to przesłanie, że wszystkie instytucje na świecie muszą dostosować się do zmieniających się czasów” – stwierdził.

Reuter, KR

 

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA