fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaArabia Saudyjska rozważa sprzedaż ropy Chinom w juanach

Arabia Saudyjska rozważa sprzedaż ropy Chinom w juanach

Arabia Saudyjska prowadzi aktywne rozmowy z Pekinem, aby rozliczać część ropy naftowej eksportowanej do Chin w juanach, co osłabiłoby dominację dolara amerykańskiego na światowym rynku ropy — informuje "The Wall Street Journal". Rozmowy z Chinami w sprawie wyceny ropy w juanach były zawieszone przez sześć lat, ale w tym roku przyspieszyły.

Saudyjczycy są niezadowoleni z powodu braku poparcia USA dla ich interwencji w wojnie domowej w Jemenie oraz z powodu próby zawarcia przez administrację Bidena porozumienia z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego (Iran jest strategicznym konkurentem ideologicznym Arabii Saudyjskiej na Bliskim Wschodzie). Saudyjscy urzędnicy mieli też być „zszokowani” gwałtownym wycofaniem się USA z Afganistanu w zeszłym roku — pisze „The Wall Street Journal”.

W zeszłym tygodniu Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie odmówiły Prezydentowi Joe Bidenowi rozmowy na temat działań związanych ze stabilizacją rynku ropy.

Chiny kupują ponad 25 proc. ropy eksportowanej przez Arabię ​​Saudyjską. Gdyby była wyceniana w juanach, poprawiłoby to pozycję chińskiej waluty. Większość światowej sprzedaży ropy — około 80 proc. — odbywa się w dolarach, a Saudyjczycy handlują ropą wyłącznie w dolarach od 1974 r.

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA