Zgodnie z decyzją rządu w Rijadzie monarchia będzie współpracować z Szanghajską Organizacją Współpracy zachowując status „partnera dialogu”. Jest to mniej istotna rola od pełnoprawnych członków, którymi są Chiny, Rosja, Indie, Kazachstan, Kirgistan, Pakistan, Tadżykistan i Uzbekistan.
Działania Arabii Saudyjskiej są odczytywane jako kolejny krok mający na celu zacieśnienie współpracy z Moskwą i Pekinem. Kilka dni wcześniej oznajmiono, że saudyjski państwowy koncern naftowy Saudi Aramco będzie realizował w Chinach inwestycje warte miliardy dolarów.
Szanghajska Organizacja Współpracy jest powstałą w 2001 roku grupą, która była kontynuatorką i rozwinięciem działającej od 1996 roku Szanghajskiej Piątki (do której należały Rosja, Chiny, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan). Jej głównymi oficjalnymi celami jest koordynacja działań podejmowanych przez członków na polu wzajemnej współpracy gospodarczej, politycznej oraz obronnej. Faktycznie jest to forum państw stanowiące przeciwwagę dla wpływów krajów Zachodu w Eurazji. W najbliższym czasie jej pełnoprawnymi członkami mogą się stać także Iran i Białoruś.