fbpx
wtorek, 17 września, 2024
Strona głównaEnergetykaW roku 2022 Arabia Saudyjska zarobiła na ropie najwięcej w historii

W roku 2022 Arabia Saudyjska zarobiła na ropie najwięcej w historii

Koncern naftowy Saudi Aramco opublikował swoje rekordowe wyniki finansowe za poprzedni rok.

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Saudi Aramco zysk firmy w 2022 r. wyniósł 161 mld dolarów. Oznacza to, że był największy w historii wszystkich spółek publicznych.

Wyniki te są efektem wzrostu cen ropy naftowej na światowych rynkach, po nałożeniu międzynarodowych sankcji wymierzonych w Rosję, które ograniczyły możliwość zakupu surowca z tego kraju. Dodatkowo w 2022 r. nastąpiło globalne ożywienie gospodarcze po dwóch latach pandemii COVID-19.

Jeszcze w 2020 r. zyski Saudi Aramco wyniosły 49 mld dolarów, a rok później – 110 mld dolarów.

W roku 2022 koncern wydobywał 11,5 mln baryłek ropy naftowej dziennie. Do 2027 r. – zgodnie z aktualnymi planami – liczba ta ma wzrosnąć do 13 mln baryłek. Aby osiągnąć ten cel firma zamierza przeznaczyć na nowe inwestycje 55 mld dolarów.

Znaczna część pozyskanych środków ma być przeznaczona na rozwój Arabii Saudyjskiej i przekształcenia jej w nowoczesne państwo. Książę Mohammed bin Salman zamierza dzięki zyskom z ropy wybudować futurystyczne miasto Neom oraz stworzyć nowe arabskie linie lotnicze Riyadh Air.

apnews.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA