fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaŚwiatArgentyna będzie karać więzieniem za… palenie pieniędzy

Argentyna będzie karać więzieniem za… palenie pieniędzy

Niszczenie banknotów jest coraz częściej sposobem wyrażania pogardy kibiców piłkarskich z innych państw dla spadającej wartości argentyńskiej waluty.

Podczas meczów argentyńskich drużyn piłkarskich z zespołami z innych państw coraz częściej dochodzi  do nietypowych prowokacji.

Kibice szydzą z peso

Kibice klubów pochodzących głównie z Brazylii i Chile ostentacyjnie mną i palą banknoty argentyńskich peso. Podobny incydent został zarejestrowany m.in. podczas kwietniowego meczu rozgrywanego w ramach Copa Libertadores (odpowiednik europejskiej Ligi Mistrzów) między Boca Juniors a Corinthiansem Sao Paulo. Południowoamerykańska konfederacja piłkarska ukarała brazylijski klub za ten incydent kwotą 30 tysięcy dolarów grzywny. Krok ten uzasadniono nieodpowiednim, prowokacyjnym i obraźliwym postępowaniem fanów tej drużyny.

Z argentyńską walutą jest krucho

Zgodnie z rekomendacją argentyńskiej Agencji ds. Zapobiegania Przemocy w Sporcie teraz za podobne postępowanie można będzie zostać ukaranym 15-30 dniami aresztu.

Sytuacja jest efektem bardzo złej sytuacji gospodarczej Argentyny. Inflacja przekroczyła tam 100 procent. Kurs waluty ustalono w 1992 roku na poziomie 1 peso=1 amerykański dolar. Obecnie za 1000 peso można kupić 2,7 dolara. Aby ułatwić obrót gotówkowy argentyński bank centralny wprowadził na początku roku do obiegu banknot o nominale 2 tysięcy peso.

telegraph.co.uk, BBC, ge.globo.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA

Wartość ekonomiczna języka hiszpańskiego

Język jest istotnym składnikiem kapitału ludzkiego i społecznego. Szacuje się, że 15 proc. PKB państwa jest bezpośrednio lub pośrednio powiązane z językiem. Dlatego też znaczenie i potencjał języka urzędowego danego kraju są ściśle powiązane ze wskaźnikami makroekonomicznymi.
5 MIN CZYTANIA

Polska sprzeciwiła się genderowym radykałom

Polska sprzeciwia się ideologicznej interpretacji „umowy o partnerstwie” pomiędzy Unią Europejską a Organizacją Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet – pieniądze nie pomogły

Kilkaset milionów euro przeznaczyła Unia Europejska na globalne działania, których celem jest przeciwdziałanie zjawisku przemocy wobec kobiet.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia przekaże setki milionów euro reżimowi dyktatora

Rządzona przez autorytarne władze Tunezja otrzyma z Unii Europejskiej setki milionów euro, które mają zapewnić wsparcie w radzeniu sobie z kolejnymi napływającymi falami migrantów.
2 MIN CZYTANIA

Unia Europejska chce ustawowo zmniejszyć uzależnienie od Chin

Parlament Europejski uchwalił przepisy, które pozwolą na zmniejszenie uzależnienia unijnego rynku od dostaw strategicznych surowców pochodzących z Chin.
< 1 MIN CZYTANIA