fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatArgentyna będzie karać więzieniem za… palenie pieniędzy

Argentyna będzie karać więzieniem za… palenie pieniędzy

Niszczenie banknotów jest coraz częściej sposobem wyrażania pogardy kibiców piłkarskich z innych państw dla spadającej wartości argentyńskiej waluty.

Podczas meczów argentyńskich drużyn piłkarskich z zespołami z innych państw coraz częściej dochodzi  do nietypowych prowokacji.

Kibice szydzą z peso

Kibice klubów pochodzących głównie z Brazylii i Chile ostentacyjnie mną i palą banknoty argentyńskich peso. Podobny incydent został zarejestrowany m.in. podczas kwietniowego meczu rozgrywanego w ramach Copa Libertadores (odpowiednik europejskiej Ligi Mistrzów) między Boca Juniors a Corinthiansem Sao Paulo. Południowoamerykańska konfederacja piłkarska ukarała brazylijski klub za ten incydent kwotą 30 tysięcy dolarów grzywny. Krok ten uzasadniono nieodpowiednim, prowokacyjnym i obraźliwym postępowaniem fanów tej drużyny.

Z argentyńską walutą jest krucho

Zgodnie z rekomendacją argentyńskiej Agencji ds. Zapobiegania Przemocy w Sporcie teraz za podobne postępowanie można będzie zostać ukaranym 15-30 dniami aresztu.

Sytuacja jest efektem bardzo złej sytuacji gospodarczej Argentyny. Inflacja przekroczyła tam 100 procent. Kurs waluty ustalono w 1992 roku na poziomie 1 peso=1 amerykański dolar. Obecnie za 1000 peso można kupić 2,7 dolara. Aby ułatwić obrót gotówkowy argentyński bank centralny wprowadził na początku roku do obiegu banknot o nominale 2 tysięcy peso.

telegraph.co.uk, BBC, ge.globo.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA