fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatAtak Rosji na Ukrainę, czyli na kim można polegać...

Atak Rosji na Ukrainę, czyli na kim można polegać…

Dzisiaj o godzinie 3.45 nad ranem wojska rosyjskie bez wypowiedzenia wojny zaatakowały Ukrainę: tamtejsze lotniska wojskowe, koszary i magazyny. Równocześnie z atakiem lotniczym i rakietowym granicę przekroczyły rosyjskie kolumny wojskowe z terenu „republik donieckich”, z Krymu i od północy z Białorusi.

Niestety, spełniają się prorocze słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego wypowiedziane w Tbilisi w 2008 roku. Spełniają się przewidywania generała Waldemara Skrzypczaka, który jeszcze wczoraj mówił o scenariuszu ataku Rosji na Ukrainę. Spełniają się też słowa wypowiedziane pod adresem prezydenta Władimira Putina przez Sergieja Kowalowa – rosyjskiego opozycjonisty, który głośno potępiał agresywną politykę Putina wobec Czeczeni, Gruzji czy też aneksję Krymu przez Rosję.

Atak Rosji na Ukrainę przywołuje na myśl atak Niemiec na Polskę – także z trzech stron, w tym z terenu „zhołdowanej” Hitlerowi Słowacji. W przypadku Ukrainy atak został przeprowadzony przez Rosjan z terytorium de facto uzależnionej od Rosji Białorusi. Nawet godzina ataku Rosji na Ukrainę jest bardzo zbliżona – 3.45 nad ranem (działa pancernika Schleswig-Holstein wystrzeliły o 3.45 nad ranem, a bomby na bezbronny Wieluń spadły o 4.42). Tutaj mała ciekawostka – pamiętajmy, że dla Rosjan bardzo ważna jest swoista symbolika (nazwijmy ją dodatkowym upokorzeniem), otóż różnica w czasie między Rosją a Polską to plus 1 godzina.

Niestety, między rokiem 1939 a 2022 jest jeszcze kilka innych podobieństw. Jedno z nich nazwijmy specyficzną „solidarnością międzynarodową” – zwłaszcza europejską, np. Niemcy nie zezwoliły na przekazanie Ukrainie ciężkiego sprzętu wojskowego przez jeden z krajów bałtyckich (sprzętu, który uprzednio Niemcy sprzedały, jednak „odsprzedanie” uzależniły w klauzuli od zgody rządu RFN). Także Belgia i Izrael nie zgodziły się na przekazanie lub odsprzedanie sprzętu wojskowego.

Sprawdzają się także przewidywania generała Skrzypczaka odnośnie tego, na kim możemy polegać w UE. Nasz wojskowy zwrócił uwagę, że z pewnością nie będą to Węgry, którym Rosjanie mają budować elektrownię atomową. Wczorajsze słowa generała dzisiaj stały się faktem. Na kim więc Polska może polegać w UE, a na kim spoza UE?

Zastanawiam się, jak zachowałby się jeden z największych prezydentów USA – Ronald Reagan, który zapędził ZSRR w kozi róg… Jego bronią była nieustępliwość i gospodarka. Dzisiaj powinniśmy ogłosić bojkot rosyjskich towarów (które na dodatek udają polskie i zagraniczne) – mowa np. o wielu markach wódek, które jedynie z nazwy są polskie, a należą do Rosjan, czy o paliwie na austriackich stacjach w Polsce (odkupione od Łukoila). Jedno z dziennikarskich śledztw wysuwa hipotezę o ich wciąż istniejącym powiązaniu z kapitałem rosyjskim.

Krótko mówiąc, dzisiaj nawet picie wódki i tankowanie auta może mieć (i ma) wymiar polityczny.

Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (kilka z nich nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego. Współpracownik magazynu „Nasza Historia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

1058. rocznica Chrztu Polski i… Narodowy Marsz Życia

14 kwietnia 966 r. książę Mieszko I przyjął chrzest, który stał się początkiem naszej państwowości. W dniu kolejnej rocznicy tego wydarzenia odbył się w Warszawie Narodowy Marsz Życia pod hasłem „Niech żyje Polska” .
4 MIN CZYTANIA

Po co nam samorządy [WYWIAD]

Samorządy mają już (po przełomie w 1989 r.) ponad 30 lat. Dobiega końca 8. – wydłużona o pół roku – kadencja. O pracy samorządowca opowiada nam Jerzy Zięty – krakowski radny, dziennikarz, organizator targów zdrowej żywności i koncertów muzycznych.
5 MIN CZYTANIA