fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaArchiwumAtom gwarancją stabilnych i bezpiecznych dostaw energii

Atom gwarancją stabilnych i bezpiecznych dostaw energii

Coraz większe zapotrzebowanie na energię elektryczną, zarówno ze strony przemysłu, jak i odbiorców indywidualnych, sprawia, że energetyka jądrowa staje się koniecznością. Jest też niezbędna w procesie budowy suwerenności energetycznej Polski.

Budowa elektrowni atomowej stanowi wyzwanie dla wielu sektorów polskiej gospodarki. Tym bardziej że technologia jądrowa jest jedną z najbardziej zaawansowanych dziedzin w dzisiejszym świecie. Im wcześniej jednak zdecydujemy się na zainwestowanie w nią, tym szybciej jako kraj staniemy się niezależni energetycznie i zaczniemy czerpać korzyści z wykorzystania atomu w przemyśle. O tym rozmawiali uczestnicy panelu „Perspektywy rozwoju energetyki jądrowej w Polsce” podczas tegorocznej edycji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

W dyskusji udział wzięli:

  • Jarosław Dybowski – Dyrektor Wykonawczy ds. Energetyki PKN ORLEN S.A.
  • Marcin Jaskólski – Pełnomocnik Rektora ds. energetyki jądrowej na Politechnice Gdańskiej
  • Krzysztof Kurek – Dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych
  • Ludwik Pieńkowski – Profesor Akademii Górniczo-Hutniczej, ekspert KGHM Polska Miedź S.A.
  • Piotr Podgórski – Dyrektor Naczelny ds. Transformacji, KGHM Polska Miedź S.A.
  • Ernest Staroń – Naczelnik Wydziału Analiz i Zezwoleń w Departamencie Bezpieczeństwa Jądrowego Państwowej Agencji Atomistyki
  • Przemysław Żydak – Członek Zarządu Sotis Advisors Sp. z o.o.

O tym, jak w ciągu najbliższych kliku, kilkunastu lat w naszej euroatlantyckiej przestrzeni gospodarczej będzie wyglądać technologia jądrowa, opowiadał ekspert KGHM, prof. Ludwik Pieńkowski: – Fakty są takie: nową elektrownię buduje się w ciągu dekady. Pracuje ona przez ok. 60 lat. Jak na razie w naszej przestrzeni gospodarczej nie widać wielu inwestycji w atom. Można dostrzec jakieś pojedyncze zamówienia, niektóre są porzucane, niemniej trzeba mieć świadomość, że nie jest to łatwy biznes. Myślę, że w ciągu najbliższych dwóch dekad niewiele się pod tym względem zmieni. Ani nie będziemy mieli rozkwitu elektrowni jądrowych, ani też nie będzie zwijania tej technologii. Tak będzie wyglądała sytuacja globalnie. Natomiast w Polsce liczę na to, że oprócz inwestycji KGHM pojawią się kolejne udane projekty, które szeroko otworzą tej technologii drzwi. Polski przemysł bowiem i cała polska gospodarka bardzo potrzebuje atomu – stwierdził ekspert.

Wspomniany przez prof. Pieńkowskiego KGHM jest pierwszą polską firmą, która zdecydowała się zainwestować w energetykę jądrową. Pod koniec tej dekady mają zostać uruchomione małe reaktory jądrowe (tzw. SMR-y), których zadaniem będzie zapewnienie naszemu miedziowemu gigantowi samowystarczalności energetycznej. Chodzi o projekt NuScale – zdaniem prof. Pieńkowskiego – najbardziej obecnie dojrzały program związany z technologią SMR w trzech podstawowych wymiarach: technologicznym, biznesowym i regulacyjnym.

Fot. Jacek Sasin/Forum Polskiej Gospodarki

Ten projekt daje możliwość wybudowania modularnego bloku. Z punktu widzenia użytkownika jest to budynek, w którym są niezależne moduły, ale budynek jako blok energetyczny ma elastyczną moc od 300 do 900 MW. Modularność tego projektu wynika z tego, że każdy moduł ma swoją własną indywidualną obudowę bezpieczeństwa. W tym przypadku taką obudową jest stalowy zbiornik bardzo ściśle przylegający do zbiornika reaktora. Między tymi zbiornikami jest próżnia, co doskonale izoluje w czasie normalnej pracy. Dlatego reaktor może być umieszczony w basenie i cały czas zanurzony jest w wodzie. Zwiększa to w istotnym stopniu bezpieczeństwo i zmniejsza koszty, bo nie ma tu żadnych systemów ciśnieniowego podawania wody.

– To technologia sprawdzona, dojrzała i bardzo bezpieczna. Mało się o tym mówi, ale proszę pamiętać, że przy budowie elektrowni jądrowych wymogi bezpieczeństwa są nieprawdopodobnie wysokie. Dziś jest to najbezpieczniejsza technologia, jaka istnieje – podkreślił Krzysztof Kurek, Dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

O to bezpieczeństwo dba Państwowa Agencja Atomistyki, o czym przypomniał Ernest Staroń. – Program jądrowy w Polsce istnieje już od kilku lat i od tych kilku lat jako regulator odpowiedzialny za bezpieczeństwo jądrowe przygotowujemy się do wydania pozwoleń na budowę elektrowni atomowej. W związku ze zwiększoną intensyfikacją programu jądrowego w Polsce otrzymaliśmy wzmocnienie finansowe, które pozwoliło nam uruchomić działania związane ze zwiększeniem zatrudnienia. Naszym zadaniem będzie teraz również dokonywanie krytycznej analizy wszystkich projektów dotyczących inwestycji w atom – podkreślił Naczelnik Wydziału Analiz i Zezwoleń w Departamencie Bezpieczeństwa Jądrowego Państwowej Agencji Atomistyki.

Na co liczy KGHM, inwestując w technologię jądrową? – Przede wszystkim ma ona zapewnić nam stabilne, stałe, tanie i bezpieczne dostawy energii – tłumaczył Piotr Podgórski, Dyrektor Naczelny ds. Transformacji, KGHM Polska Miedź S.A. – SMR-y mają też możliwość elastycznego zachowania się w sieci energetycznej. Biorąc pod uwagę nasz klimat, musimy zdawać sobie sprawę, że fotowoltaika, a także morskie farmy wiatrowe mogą być w naszym przypadku uzupełnieniem źródeł energii. Chcielibyśmy, aby za kilka dekad KGHM miał równie mocną pozycję w przemyśle, jaką ma obecnie. I jeśli popatrzymy na zwiększające się koszty energii, to decyzja o zainwestowaniu w reaktory jądrowe jest jak najbardziej uzasadniona. Tym bardziej że konsumpcja energii przez KGHM będzie się zwiększać, bo zamierzamy zwiększać zarówno wydobycie, jak i produkcję – dodał.

Fot. Jacek Sasin/Forum Polskiej Gospodarki

Plan jest taki, by SMR-y działały już w 2029 r. – Najbliższym krokiem milowym w tej inwestycji będzie sprawdzenie wspólnie z naszym polskim regulatorem całej konstrukcji i technologii. Dlatego przygotowujemy teraz wstępny raport bezpieczeństwa – podkreślił Piotr Podgórski.

Materiał powstał we współpracy z KGHM Polska Miedź S.A.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Rząd musi zmienić system podatkowy, aby przedsiębiorcy wrócili do inwestycji

Firmy działające w Polsce powinny mieć jak najlepsze warunki do działania – tak, jak np. firmy na Słowacji, w Estonii czy w Irlandii. Nie da się tego zrobić bez zmiany jednego z najgorszych w ramach państw OECD systemu podatkowego, który zajmuje dzisiaj 36 pozycję na 37 państw – uważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
2 MIN CZYTANIA

[RAPORT OTWARCIA] Organizacje z branży cyfrowej z propozycjami cyfryzacji państwa

Minister Cyfryzacji powinien objąć rolę nadzorującego proces cyfryzacji wszystkich ministerstw, instytucji centralnych oraz samorządowych – to jeden z postulatów ekspertów koalicji dziesięciu organizacji działających w branży cyfrowej. Ich zdaniem sprzyjać temu będzie sprawowanie przez ministra funkcji wicepremiera.
3 MIN CZYTANIA

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.