fbpx
piątek, 24 maja, 2024
Strona głównaEnergetykaAtomowe porozumienie KGHM z Amerykanami

Atomowe porozumienie KGHM z Amerykanami

KGHM i amerykańska firma NuScale podpisały porozumienie ws. budowy małych reaktorów jądrowych. Jak oświadczył prezes KGHM Marcin Chludziński, chodzi o co najmniej cztery jednostki NuScale, o mocy 77 MWe każda.

– Jesteśmy dziś na progu energetycznej transformacji Polski. Jest to historyczna chwila. Transformacja jest impulsem rozwojowym polskiej gospodarki. Rozwijamy odnawialne źródła energii, będziemy budowali farmy wiatrowe na Bałtyku i na lądzie, fotowoltaikę, ale wiemy, że stabilność systemu energetycznego musi opierać się na wielu filarach i nie osiągniemy jej bez energetyki jądrowej. Dlatego cieszę się, że KGHM z partnerami zbuduje pierwszą w Polsce elektrownię tego typu i zacznie ona działać w 2029 roku – powiedział wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda podczas uroczystości podpisania porozumienia.

– Dostęp do optymalnej i taniej energii to jest polska racja stanu, co jest szczególnie ważne dla takiej firmy jak KGHM: jesteśmy drugim odbiorcą energii elektrycznej w Polsce – zaznaczył prezes KGHM Marcin Chludziński.

Porozumienie będzie obowiązywać do 23 września 2024 r. Dotyczy ono rozwoju technologii jądrowej w formie repoweringu istniejących turbin węglowych lub rozwoju nowych źródeł energii jądrowej w formie SMR – od 1 do 12 modułów o mocy po 77 MW. Realizacja projektu rozwoju energetyki jądrowej przewidziana jest do końca 2030 roku, przy czym spółka zakłada, że pierwszy z reaktorów nuklearnych zacznie funkcjonować w 2029 r.

– Liczymy, że cztery takie reaktory dadzą nam samowystarczalność energetyczną – dodał prezes KGHM.

Zaznaczyl też, że spółka planuje rozwijać także inne projekty z zakresu energetyki, a ewentualne nadwyżki może w przyszłości sprzedawać. – Koszty będą tematem drugiej fazy negocjacji, to będzie jeszcze specyfikowane w zależności od ostatecznie zastosowanej skali – poinformował Chludziński, zapytany o koszty technologii SMR.

– Nawet inwestując takie pieniądze, o jakich NuScale mówi w swoich katalogowych ofertach, taka inwestycja i tak zapewnia efektywność ekonomiczną w długim czasie i zysk na tej inwestycji – w porównaniu do standardowych źródeł energii, które mamy w tej chwili – wyjaśnił prezes.

KGHM ma ambicję postawienia czterech reaktorów do 2029 r., jednak – jak podkreślił Chludziński – konieczna jest najpierw certyfikacja technologii w Unii Europejskiej.

Na początku września KGHM informował, że chce „jak najszybciej” uruchomić mały reaktor atomowy i poszukuje partnerów do tego projektu.

Źródło: ISBnews

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA