fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatAustralia normalizuje relacje z Chinami

Australia normalizuje relacje z Chinami

Premier Australii Anthony Albanese odwiedził Chiny. Jest pierwszym od siedmiu lat australijskim przywódcą, który odwiedził Państwo Środka. Po kilku latach napiętych relacji kraje normalizują swoje stosunki.

Australijski premier podczas spotkania ze swoim odpowiednikiem Li Qiangiem zaapelował o „całkowite wznowienie wolnego i niezakłóconego handlu” z Chinami. Wcześniej spotkał się z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem.

Xi powiedział Albanese, że Pekin ma nadzieję „w pełni rozwinąć potencjał umowy o wolnym handlu między Chinami a Australią”. Z kolei Albanese przekazał reporterom: „Musimy współpracować z Chinami tam, gdzie możemy, nie zgadzać się tam, gdzie musimy i realizować nasz interes narodowy”. We wspólnym oświadczeniu stwierdzono, że kraje zgodziły się na wznowienie corocznego spotkania przywódców, które zostało zawieszone w wyniku gwałtowne pogorszenia relacji.

Chiny kluczowe dla australijskich eksporterów

W ostatnich latach stosunki Chin z Australią uległy pogorszeniu, gdy rząd Australii zaczął postrzegać Chiny jako potencjalne zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa. Parlament Australii zakazał ukrytej ingerencji zagranicznej w politykę wewnętrzną, co było posunięciem wywołanym podejrzeniem o ingerencję Chin. Wkrótce potem – ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa – zakazano też chińskiemu gigantowi telekomunikacyjnemu Huawei rozwijania sieci 5G w Australii. W odpowiedzi Chiny zamknęły swój rynek dla wielu australijskich towarów.

Chiny oburzały także wezwania Australii do wszczęcia dochodzenia w sprawie pochodzenia wirusa Covid-19 oraz pogłębienia więzi tego kraju ze Stanami Zjednoczonymi w zakresie bezpieczeństwa, w szczególności w ramach porozumienia AUKUS, które obejmuje również Wielką Brytanię i zapewni Australii łodzie podwodne napędzane amerykańską technologią nuklearną.

Od zeszłego roku relacje chińsko-australijskie ulegają jednak poprawie, a Chiny zniosły niektóre ograniczenia handlowe, które – jak się szacuje – kosztują australijskich eksporterów do 13 miliardów dolarów rocznie. Chiny są dla Australii głównym rynkiem zbytu dla szeregu towarów, w tym węgla, wina, wołowiny, jęczmienia i homarów. Australia jednocześnie złagodziła swoje podejście do chińskich inwestycji.

Przed wizytą Albanese australijska dziennikarka Cheng Lei została zwolniona po trzech latach przetrzymywania w Chinach pod zarzutem szpiegostwa, co było centralnym punktem napięć w relacjach.

BBC, Associated Press, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

Polskie nastolatki coraz słabsze w matematyce i rozumieniu tekstu

Polskie nastolatki osiągają coraz gorsze wyniki w matematyce i w rozumieniu tekstu – wynika z badania OECD. Polska młodzież jest w grupie krajów o największym spadku poziomu wiedzy. Choć wciąż są powyżej unijnej średniej, wypadli z grona europejskich liderów. Tym, co szczególnie niepokoi, jest rosnący odsetek nastolatków, którym brakuje umiejętności czytania ze zrozumieniem.
3 MIN CZYTANIA