fbpx
sobota, 11 stycznia, 2025
Strona głównaŚwiatAustralia normalizuje relacje z Chinami

Australia normalizuje relacje z Chinami

Premier Australii Anthony Albanese odwiedził Chiny. Jest pierwszym od siedmiu lat australijskim przywódcą, który odwiedził Państwo Środka. Po kilku latach napiętych relacji kraje normalizują swoje stosunki.

Australijski premier podczas spotkania ze swoim odpowiednikiem Li Qiangiem zaapelował o „całkowite wznowienie wolnego i niezakłóconego handlu” z Chinami. Wcześniej spotkał się z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem.

Xi powiedział Albanese, że Pekin ma nadzieję „w pełni rozwinąć potencjał umowy o wolnym handlu między Chinami a Australią”. Z kolei Albanese przekazał reporterom: „Musimy współpracować z Chinami tam, gdzie możemy, nie zgadzać się tam, gdzie musimy i realizować nasz interes narodowy”. We wspólnym oświadczeniu stwierdzono, że kraje zgodziły się na wznowienie corocznego spotkania przywódców, które zostało zawieszone w wyniku gwałtowne pogorszenia relacji.

Chiny kluczowe dla australijskich eksporterów

W ostatnich latach stosunki Chin z Australią uległy pogorszeniu, gdy rząd Australii zaczął postrzegać Chiny jako potencjalne zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa. Parlament Australii zakazał ukrytej ingerencji zagranicznej w politykę wewnętrzną, co było posunięciem wywołanym podejrzeniem o ingerencję Chin. Wkrótce potem – ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa – zakazano też chińskiemu gigantowi telekomunikacyjnemu Huawei rozwijania sieci 5G w Australii. W odpowiedzi Chiny zamknęły swój rynek dla wielu australijskich towarów.

Chiny oburzały także wezwania Australii do wszczęcia dochodzenia w sprawie pochodzenia wirusa Covid-19 oraz pogłębienia więzi tego kraju ze Stanami Zjednoczonymi w zakresie bezpieczeństwa, w szczególności w ramach porozumienia AUKUS, które obejmuje również Wielką Brytanię i zapewni Australii łodzie podwodne napędzane amerykańską technologią nuklearną.

Od zeszłego roku relacje chińsko-australijskie ulegają jednak poprawie, a Chiny zniosły niektóre ograniczenia handlowe, które – jak się szacuje – kosztują australijskich eksporterów do 13 miliardów dolarów rocznie. Chiny są dla Australii głównym rynkiem zbytu dla szeregu towarów, w tym węgla, wina, wołowiny, jęczmienia i homarów. Australia jednocześnie złagodziła swoje podejście do chińskich inwestycji.

Przed wizytą Albanese australijska dziennikarka Cheng Lei została zwolniona po trzech latach przetrzymywania w Chinach pod zarzutem szpiegostwa, co było centralnym punktem napięć w relacjach.

BBC, Associated Press, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA