fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaEkologiaAustralia sprywatyzowała walkę z globalnym ociepleniem

Australia sprywatyzowała walkę z globalnym ociepleniem

Władze Australii zapowiedziały, że zamierzają do 2050 roku stać się krajem o zerowej emisji CO2. Jednocześnie osiągnięcie tego celu będzie spoczywało głównie na samodzielnych działaniach firm i mieszkańców kraju.

Premier Scott Morrison oznajmił, że rząd pomoże w tych dążeniach, przeznaczając budżetowe środki na rozwój odpowiednich technologii, głównie wodorowych. Dotacje mają sięgnąć poziomu 20 mld dolarów australijskich (15 mld USD).

Obecnie Australia jest jednym z największych globalnych emitentów (w przeliczeniu na mieszkańca) dwutlenku węgla na świecie. Dotychczas dość zachowawczo deklarowała kolejne cele, związane z ograniczeniem produkcji zanieczyszczeń.

Znaczna część społeczeństwa jest przeciwko radykalnemu i zdecydowanemu redukowaniu emisji dwutlenku węgla. Powszechne są obawy o możliwość zmniejszenia się liczby miejsc pracy w przemyśle i podwyżek cen związanych z rosnącymi kosztami energii.

Pozycja premiera nie jest jednak mocna. W najbliższych miesiącach odbędą się wybory, a obecnie jego Partia Liberalna przegrywa w sondażach z opozycyjną Partią Pracy.

Reuters

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA