Władze Serbii poinformowały o zerwaniu wartego 2,4 miliarda dolarów kontraktu na eksploatację złóż litu przez brytyjsko-australijski koncern Rio Tinto.

Decyzja w tej kwestii została podjęta kilka dni po wydaleniu z Australii jednego z najlepszych tenisistów w historii, Serba Novaka Djokovicia. Chociaż Belgrad oficjalnie nie uzasadnił rezygnacji z umowy sprawą sportowca, to media na całym świecie odczytują te wydarzenia jako powiązane ze sobą. Dodatkową istotną kwestią mogą być zaplanowane na kwiecień wybory prezydenckie i parlamentarne w tym kraju. Rząd może chcieć w ten sposób pokazać społeczeństwu swoją twardą postawę.

Natomiast protesty przeciwko działaniom w Serbii koncernu Rio Tinto trwały już od kilku tygodni, zanim jeszcze Novak Djoković udał się do Australii. Uczestniczyły w nich m.in. organizacje ekologiczne, które alarmowały, że budowa kopalni negatywnie wpłynie na lokalne środowisko.

Sama firma wydała już wcześniej 450 milionów dolarów na badania złóż litu w Serbii. Zgodnie z wcześniejszymi planami chciała otworzyć jego największą kopalnię w Europie, która miała zacząć działać w 2027 roku.

W ostatnich miesiącach na globalnych rynkach są zauważalne coraz większe braki litu, używanego m.in. w bateriach czy akumulatorach, czego efektem jest wzrostu cen tych produktów. Uruchomienie kopalni w Serbii miało odwrócić ten trend.

Reuters

Poprzedni artykułRząd rozszerza ulgę dla klasy średniej
Następny artykułCovidowe zaćmienie w Radzie Dialogu Społecznego