fbpx
wtorek, 21 maja, 2024
Strona głównaInwestycjeAustralijska firma straci 2,4 mld dolarów przez wydalenie Djokovicia?

Australijska firma straci 2,4 mld dolarów przez wydalenie Djokovicia?

Władze Serbii poinformowały o zerwaniu wartego 2,4 miliarda dolarów kontraktu na eksploatację złóż litu przez brytyjsko-australijski koncern Rio Tinto.

Decyzja w tej kwestii została podjęta kilka dni po wydaleniu z Australii jednego z najlepszych tenisistów w historii, Serba Novaka Djokovicia. Chociaż Belgrad oficjalnie nie uzasadnił rezygnacji z umowy sprawą sportowca, to media na całym świecie odczytują te wydarzenia jako powiązane ze sobą. Dodatkową istotną kwestią mogą być zaplanowane na kwiecień wybory prezydenckie i parlamentarne w tym kraju. Rząd może chcieć w ten sposób pokazać społeczeństwu swoją twardą postawę.

Natomiast protesty przeciwko działaniom w Serbii koncernu Rio Tinto trwały już od kilku tygodni, zanim jeszcze Novak Djoković udał się do Australii. Uczestniczyły w nich m.in. organizacje ekologiczne, które alarmowały, że budowa kopalni negatywnie wpłynie na lokalne środowisko.

Sama firma wydała już wcześniej 450 milionów dolarów na badania złóż litu w Serbii. Zgodnie z wcześniejszymi planami chciała otworzyć jego największą kopalnię w Europie, która miała zacząć działać w 2027 roku.

W ostatnich miesiącach na globalnych rynkach są zauważalne coraz większe braki litu, używanego m.in. w bateriach czy akumulatorach, czego efektem jest wzrostu cen tych produktów. Uruchomienie kopalni w Serbii miało odwrócić ten trend.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA