fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatAustralijski raport: Chiny z przewagą w większości krytycznych technologii

Australijski raport: Chiny z przewagą w większości krytycznych technologii

Chiny mają „oszałamiającą przewagę” w 37 z 44 krytycznych i powstających technologii, ponieważ zachodnie demokracje przegrywają globalną konkurencję w zakresie badań – poinformował zajmujący się bezpieczeństwem Australijski Instytut Polityki Strategicznej.

Australijski Instytut Polityki Strategicznej (ASPI) poinformował, że w niektórych obszarach 10 największych na świecie instytucji badawczych ma swoje siedziby w Chinach.

Instytut badał postęp technologiczny w obszarze bezpieczeństwa, kosmosu, energii i biotechnologii.

Badanie, sfinansowane przez Departament Stanu USA wykazało, że Stany Zjednoczone często zajmowały drugie miejsce w rankingu, mimo że prowadzą światowe badania w zakresie obliczeń o wysokiej wydajności, obliczeń kwantowych, małych satelitów czy szczepionek.

„Zachodnie demokracje przegrywają globalną konkurencję technologiczną, w tym wyścig dotyczący przełomów naukowych i badawczych” – czytamy w raporcie, wzywającym rządy do większych inwestycji w badania.

ASPI prześledziło najczęściej cytowane artykuły naukowe o odkryciach, które mają największe szanse na uzyskanie patentów. Według Instytutu niespodziewany przełom Chin w pociskach hipersonicznych w 2021 r. zostałby zidentyfikowany wcześniej, gdyby dostrzeżono postęp w chińskich badaniach.

„W ciągu ostatnich pięciu lat Chiny wygenerowały 48,49% światowych artykułów badawczych o dużym wpływie na zaawansowane silniki lotnicze, w tym naddźwiękowe, i mają siedziby siedmiu z 10 największych na świecie instytucji badawczych” – czytamy w raporcie.

W dziedzinie czujników fotonicznych i komunikacji kwantowej – jak podkreśla raport – siła badawcza Chin może spowodować ograniczenie możliwości zachodniego wywiadu.

Prześledzono również krajowe przepływy naukowców i zidentyfikowano ryzyko monopolu.

Według raportu Chiny mogły się prawdopodobnie stać monopolistami w 10 dziedzinach, w tym w biologii syntetycznej, w której prowadzą jedną trzecią wszystkich badań, a także w produkcji baterii elektrycznych, 5G i nanotechnologii.

Chińska Akademia Nauk (rządowa jednostka badawcza) zajęła pierwsze lub drugie miejsce w większości z 44 śledzonych technologii, które obejmowały obronność, przestrzeń kosmiczną, robotykę, energię, środowisko, biotechnologię, sztuczną inteligencję (AI), zaawansowane materiały i technologię kwantową.

Chiny – jak wskazuje australijski instytut – wspierały swoje badania wiedzą zdobytą za granicą, a dane wykazały, że jedna piąta czołowych chińskich naukowców została przeszkolona w krajach tzw. Five Eyes (USA, Australia, Wielka Brytania, Nowa Zelandia, Kanada).

Raport wzywa narody demokratyczne do częstszej współpracy w celu tworzenia bezpiecznych łańcuchów dostaw i „szybkiego dążenia do strategicznego rozwoju technologii o krytycznym znaczeniu”. W badaniu zalecono wprowadzenie programu kontroli wiz w celu ograniczenia nielegalnego transferu technologii i preferowanie międzynarodowej współpracy z sojusznikami w obszarze bezpieczeństwa.

Reuter, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA