fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaTransportSamochody będą coraz droższe

Samochody będą coraz droższe

Polacy muszą przyzwyczaić się do drożejących samochodów.

W 2023 r. samochody w Polsce będą nadal drożeć. Jak donosi „Rzeczpospolita” podwyżki będą dotyczyły tak aut nowych, jak i używanych.

Raport Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar mówi, że w 2022 r. auta w salonach podrożały średnio o 14 proc. Z prognoz analityków z serwisu carsmile.pl wynika natomiast, że w przyszłym roku nowe samochody nadal będą drożały w tempie dwucyfrowym. Jeśli kurs euro będzie stabilny, to pod koniec 2023 r. auta w salonach będą średnio o 10 proc. droższe niż dzisiaj. Jeśli złotówka osłabnie, to auta podrożeją jeszcze bardziej.

Sytuacji zmotoryzowanych Polaków nie poprawiają też wieści z rynku aut używanych. Dane serwisu AAA Auto ukazują bowiem, że mediana ceny oczekiwanej za używany samochód z komisu wzrosła w ciągu roku o ok. 33 proc. do blisko 30 tys. zł.

Taki stan rzeczy sprawi natomiast, że w przyszłym roku lepszą sytuację będą mieli mechanicy. Z uwagi na fakt, że coraz więcej Polaków nie będzie stać na wymianę samochodu, będą oni decydować się na naprawę posiadanych pojazdów. Takiego scenariusza spodziewa się wiceprezes Carsmile Michał Knitter.

Przypomnijmy, że jeszcze we wrześniu 2022 r. średnia ważona cena sprzedaży nowego samochodu osobowego wynosiła w Polsce nieco ponad 160 tys. zł. Oznacza to, że nowe auto kosztuje aż 34 wynagrodzenia przeciętnego Polaka.

Żródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Olbrzymi wzrost kontrabandy z Białorusi

W 2023 roku nastąpił znaczny wzrost przemytu papierosów z Białorusi do Polski. Przestępcy stawiają na szmugiel przez legalne przejścia graniczne.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz częściej kupują auta używane

W 2024 roku co czwarte polskie przedsiębiorstwo chce kupić samochód, ale zmalał odsetek firm, które chcą swoją flotę uzupełnić autami całkowicie nowymi.
2 MIN CZYTANIA

Polacy są coraz mniej zainteresowani elektrykami

Coraz mniej Polaków deklaruje chęć nabycia pojazdów z silnikiem elektrycznym, a jednocześnie rośnie zainteresowanie samochodami na ropę i benzynę.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

E-papierosy znikną ze sklepów?

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami, które zakażą sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Celem jest troska o zdrowie, szczególnie młodych ludzi–.
2 MIN CZYTANIA

Olbrzymi wzrost kontrabandy z Białorusi

W 2023 roku nastąpił znaczny wzrost przemytu papierosów z Białorusi do Polski. Przestępcy stawiają na szmugiel przez legalne przejścia graniczne.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy zainteresowane odbudową Ukrainy

Ponad jedna czwarta polskich przedsiębiorstw jest zainteresowana zainwestowaniem w odbudowę Ukrainy po wojnie.
2 MIN CZYTANIA