fbpx
piątek, 1 listopada, 2024
Strona głównaInnowacjeAutonomiczne taksówki bez obecności człowieka testowane w Pekinie

Autonomiczne taksówki bez obecności człowieka testowane w Pekinie

Chińskie firmy Baidu i Pony.ai zapowiedziały, że rozpoczną testy 10 pojazdów bez kierowcy w parku technologicznym w Pekinie. Ma to być krok w kierunku rozwoju komercyjnych usług robotaxi w stolicy Chin bez obecności człowieka w pojeździe.

Baidu, które generuje większość swoich przychodów z wyszukiwarki internetowej, w ciągu ostatnich pięciu lat skupiło się na technologiach pojazdów autonomicznych, aby dywersyfikować dochody.

Firma zaczęła pobierać opłaty za swoją usługę robotaxi Apollo Go w zeszłym roku. Przewiduje się, że przejażdżka robotaxi ostatecznie będzie kosztować około połowę mniej niż jazda samochodem z kierowcą. Firma zapowiedziała, że w tym roku wprowadzi kolejne 200 robotaxis do swojej sieci w Chinach.

Usługa Apollo Go, która działa już w miastach Wuhan i Chongqing bez tzw. kierowcy bezpieczeństwa (bez obecności człowieka w pojeździe), do końca trzeciego kwartału zeszłego roku zrealizowała łącznie 1,4 mln przejazdów bez kierowcy – poinformowała firma.

Rywal Beidu – firma Pony.ai, która prowadzi działalność w Chinach i Stanach Zjednoczonych, testuje autonomiczne systemy napędowe w Kantonie, gdzie obsługuje usługi taksówkarskie. Testuje również pojazdy autonomiczne w Kalifornii i Arizonie, jednak tam – jako środek ostrożności – zatrudnia kierowców bezpieczeństwa w samochodach.

W czasie gdy chińskie firmy dążą do wprowadzenia autonomicznych samochodów bez kierowców bezpieczeństwa, producenci autonomicznych pojazdów spoza Chin (m.in. Tesla, Cruise, General Motors, Ford czy Volkswagen) wycofały się z ambitnego harmonogramu ich wdrażania do użytku, co planowały kilka lat temu. Powodem są usterki pojazdów i zaostrzone kontrole amerykańskich organów regulacyjnych.

Reuter, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA