fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajAutoryzowane stacje obsługi tracą monopol na serwis

Autoryzowane stacje obsługi tracą monopol na serwis

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta podjął działania, mające na celu wyeliminowanie zjawiska realizacji napraw gwarancyjnych tylko w samochodach, które były serwisowane w autoryzowanych stacjach obsługi.

W wyniku dochodzenia przeprowadzonego przez UOKiK okazało się, że importerzy aut takich marek jak Ford, Nissan, Citroen, DS i Peugeot stosowali praktyki, niezgodne z obowiązującymi przepisami. Unijne prawo mówi iż firmy sprzedające nowe samochody nie powinny wymagać od swoich klientów dokonywania przeglądów technicznych tylko w autoryzowanych stacjach obsługi pod groźbą utraty gwarancji.

Według UOKiK takie praktyki mogły zostać uznane za porozumienie ograniczające konkurencję pomiędzy przedsiębiorstwami sprowadzającymi pojazdy oraz autoryzowanymi stacjami obsługi (ASO). W ich efekcie poszkodowani byli kupujących samochody i niezależne warsztaty.

W trakcie badania przyjrzano się działalności 14 importerów aut oraz 70 dealerów lub ASO, które należą do sieci badanych importerów.

Firmy, w których wykryto nieprawidłowości, już zmieniły swoje praktyki.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA