fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaEnergetykaAzja na potęgę buduje nowe bloki węglowe, a Bruksela... zarzyna sektor

Azja na potęgę buduje nowe bloki węglowe, a Bruksela… zarzyna sektor

Unia Europejska wymusza na krajach członkowskich wyłączanie bloków energetycznych zasilanych węglem, a w tym samym czasie państwa azjatyckie na potęgę uruchamiają nowe siłownie węglowe.

Polska jako członek Unii Europejskiej musi rezygnować z najtańszej energii węglowej (szczególnie tanio produkuje się u nas energię elektryczną z węgla brunatnego). Najtańszej oczywiście w sytuacji, kiedy nie trzeba płacić unijnego podatku z tytułu emisji dwutlenku węgla. Tymczasem państwa azjatyckie uruchamiają nowe bloki węglowe, których moc jest wielokrotnie większa niż tych zamykanych w Unii Europejskiej.

26 GW nowych mocy

Jak informuje serwis Global Energy Monitor, tylko w pierwszym półroczu 2023 r. w Chinach uruchomiono bloki węglowe o łącznej mocy ponad 17 GW, w Indiach – mocy ponad 3 GW, w Japonii – 1,8 GW, w Pakistanie – 1,3 GW, a w Wietnamie – 1,2 GW. Łącznie na całym świecie w pierwszym półroczu br. uruchomiono bloki węglowe o łączniej mocy 26 GW, a w całym 2022 r. – 47 GW. Dla porównania w Polsce działają aktualnie elektrownie węglowe o łącznej mocy 29 GW.

Warto spojrzeć na problem z większej perspektywy. Otóż w latach 2000-2023 tylko w Chinach uruchomiono nowe bloki węglowe o łącznej mocy… 1048 GW! A polską gospodarkę Bruksela chce zniszczyć za to, że energetyka zasilana jest węglem o mocy 29 GW. W tym okresie Polska odłączyła bloki węglowe o łącznej mocy 7 GW, Niemcy – o mocy 25 GW, a Hiszpania – 11 GW.

Bruksela walczy z własną gospodarką

Według Global Energy Monitor aktualnie w Chinach działają elektrownie węglowe o łącznej mocy 1109 GW, a w budowie są kolejne o mocy ponad 136 GW. W Indiach funkcjonują elektrownie węglowe o łącznej mocy 236 GW, a w budowie są kolejne o mocy prawie 32 GW. Te dane jednoznacznie pokazują, że walka Unii Europejskiej z węglem nie ma istotnego znaczenia w skali świata, a rezultatem jest to, że Bruksela de facto nie tyle walczy z emisją dwutlenku węgla, co bardziej z własną gospodarką.

Źródło: Global Energy Monitor
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.
2 MIN CZYTANIA

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kolejny przykład marnotrawstwa i generowania strat przez dotacje

Wielomilionowa sieć szkieletowa szerokopasmowego internetu, zbudowana przy współfinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej, pozostaje niewykorzystana i generuje coroczne straty.
2 MIN CZYTANIA

Trzecia siła z największą konwencją w Spodku

W sobotę 23 września Konfederacja zorganizowała największą konwencję partyjną tego sezonu wyborczego. Katowicki Spodek był niemal pełny kandydatów na parlamentarzystów i działaczy z całej Polski (ostatni raz takie tłumy w Spodku widziałem kilka lat temu na koncercie Kultu). Tym razem pierdyliardy złotych już nie leciały na publikę, ale nie zabrakło efektów specjalnych. Najważniejsza jest jednak merytoryka.
6 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA