fbpx
poniedziałek, 9 grudnia, 2024
Strona głównaEnergetykaAzja na potęgę buduje nowe bloki węglowe, a Bruksela... zarzyna sektor

Azja na potęgę buduje nowe bloki węglowe, a Bruksela… zarzyna sektor

Unia Europejska wymusza na krajach członkowskich wyłączanie bloków energetycznych zasilanych węglem, a w tym samym czasie państwa azjatyckie na potęgę uruchamiają nowe siłownie węglowe.

Polska jako członek Unii Europejskiej musi rezygnować z najtańszej energii węglowej (szczególnie tanio produkuje się u nas energię elektryczną z węgla brunatnego). Najtańszej oczywiście w sytuacji, kiedy nie trzeba płacić unijnego podatku z tytułu emisji dwutlenku węgla. Tymczasem państwa azjatyckie uruchamiają nowe bloki węglowe, których moc jest wielokrotnie większa niż tych zamykanych w Unii Europejskiej.

26 GW nowych mocy

Jak informuje serwis Global Energy Monitor, tylko w pierwszym półroczu 2023 r. w Chinach uruchomiono bloki węglowe o łącznej mocy ponad 17 GW, w Indiach – mocy ponad 3 GW, w Japonii – 1,8 GW, w Pakistanie – 1,3 GW, a w Wietnamie – 1,2 GW. Łącznie na całym świecie w pierwszym półroczu br. uruchomiono bloki węglowe o łączniej mocy 26 GW, a w całym 2022 r. – 47 GW. Dla porównania w Polsce działają aktualnie elektrownie węglowe o łącznej mocy 29 GW.

Warto spojrzeć na problem z większej perspektywy. Otóż w latach 2000-2023 tylko w Chinach uruchomiono nowe bloki węglowe o łącznej mocy… 1048 GW! A polską gospodarkę Bruksela chce zniszczyć za to, że energetyka zasilana jest węglem o mocy 29 GW. W tym okresie Polska odłączyła bloki węglowe o łącznej mocy 7 GW, Niemcy – o mocy 25 GW, a Hiszpania – 11 GW.

Bruksela walczy z własną gospodarką

Według Global Energy Monitor aktualnie w Chinach działają elektrownie węglowe o łącznej mocy 1109 GW, a w budowie są kolejne o mocy ponad 136 GW. W Indiach funkcjonują elektrownie węglowe o łącznej mocy 236 GW, a w budowie są kolejne o mocy prawie 32 GW. Te dane jednoznacznie pokazują, że walka Unii Europejskiej z węglem nie ma istotnego znaczenia w skali świata, a rezultatem jest to, że Bruksela de facto nie tyle walczy z emisją dwutlenku węgla, co bardziej z własną gospodarką.

Źródło: Global Energy Monitor
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA