fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaAzja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.

Na szczycie klimatycznym ONZ w Dubaju 118 rządów pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej zobowiązało się do potrojenia – do roku 2030 – światowych zdolności w zakresie energii odnawialnej. Chiny i Indie nie poparły jednak tego celu, ponieważ był on powiązany z ograniczeniem wykorzystania paliw kopalnych, które uważają za niezbędne do zaspokojenia szybko rosnącego zapotrzebowania na energię.

Jednak – jak analizuje Reuter – nawet wykorzystując węgiel, przy wyższych kosztach finansowania i słabszym dostępie do funduszy, Azja wyprzedza Europę i Amerykę Północną w (zgodnej z wcześniejszymi ustalaniami) realizacji celów klimatycznych.

Zachód w tyle

Przegląd danych przeprowadzony przez zespół doradców ds. energetyki Ember wykazał, że w latach 2015-2022 Azja zwiększyła udział czystej energii, w tym wodnej i jądrowej, w całkowitej jej produkcji – z około 8 do 32 proc. Dla porównania: udział czystej energii w miksie energetycznym w Europie wzrósł o ponad 4 p.p. – do 55 proc., podczas gdy w Ameryce Północnej o ponad 6 p.p. – do 46 proc.

W 2022 r. Azja zmniejszyła udział paliw kopalnych w wytwarzaniu energii o 8 p.p. – do 68 proc. (w porównaniu z 2015 r.), bardziej ograniczając zużycie gazu i węgla niż Europa i Ameryka Północna. W tym samym okresie zależność Europy od paliw kopalnych spadła o 4 p.p., podczas gdy w Ameryce Północnej zmniejszyła się o 6 p.p.

„Dane pokazują, że Zachód nie zwiększa wystarczająco szybko skali wykorzystania energii odnawialnej i jej magazynowania” – uważa Hogeveen Rutter, który współpracuje z prywatnymi firmami w imieniu Międzynarodowego Sojuszu Słonecznego (ISA). Zdaniem Ruttera opóźnienia w zatwierdzaniu projektów dotyczących odnawialnych źródeł energii, projektów magazynowania i połączeń międzysieciowych w Europie i USA utrudniają wzrost wykorzystania czystej energii na Zachodzie.

Reuter, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ponad 1,5 bln złotych na niepotrzebne remonty

Wymuszone przez Unię Europejską niepotrzebne remonty domów do 2050 r. będą kosztowały Polaków niewyobrażalnie gigantyczną kwotę ponad 1,5 bln zł.
2 MIN CZYTANIA

Walka z klimatem daje destrukcyjne efekty

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w ciągu dwóch lat przemysł energochłonny w Unii Europejskiej spowolnił nawet o ponad 30 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Surowa kara za zmowę cenową przy sprzedaży węgla

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów surowo ukarał Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Atex, któremu zarzucono praktyki ograniczające konkurencję.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Tajwańscy producenci chipów budują fabryki w Japonii

Gigant w produkcji chipów Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) otworzył swoją pierwszą fabrykę półprzewodników w Japonii w ramach swojej globalnej ekspansji. Japan Advanced Semiconductor Manufacturing (JASM) ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku.
2 MIN CZYTANIA

Mercedes ogranicza plany produkcji samochodów elektrycznych

Mercedes-Benz opóźnił swoje plany produkcji samochodów elektrycznych o pięć lat. Zapewnił jednocześnie inwestorów, że będzie stale udoskonalać swoje modele z silnikami spalinowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA