fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaKrajAzjaci wchodzą na polski rynek pracy

Azjaci wchodzą na polski rynek pracy

Na naszym rynku pracy pojawia się coraz więcej pracowników z dalekich krajów Azji, którzy zaczynają zastępować Ukraińców.

W Polsce z miesiąca na miesiąc przybywa pracowników z bardzo odległych państw, również z Afryki i Azji. „Rzeczpospolita” donosi, że takie osoby pracują już na budowach, w fabrykach i hotelach.

Według przytaczanych przez „Rzeczpospolitą” najnowszych danych Eurostatu Ukraińców w Polsce ubywa, bo pracownicy z tego kraju decydują się na wyjazd do innych państw Europy – jak Hiszpania czy Niemcy – ale również na inne kontynenty, choćby do Kanady. W efekcie, pod koniec czerwca 2023 roku w Niemczech mieszkało ponad 1,3 mln uchodźców z Ukrainy, podczas gdy w Polsce ich liczba spadła do niespełna 978 tys.

Taki stan rzeczy sprawia, że Związek Przedsiębiorców i Pracodawców alarmuje, że Polska przegrywa wyścig o imigrantów z Ukrainy, którzy są potrzebni do zapełnienia luk na polskim rynku pracy, gdzie w wielu branżach brakuje rąk do pracy. W związku z tym ZPiP wzywa przede wszystkim do jasnego określenia perspektywy statusu prawnego uchodźców.

Organizacja chce też, żeby rząd opracował zachęty, które pomogą przekonać obcokrajowców do przyjechania do Polski w celach zawodowych. Mowa tutaj o oferowaniu różnego rodzaju szkoleń językowych i zawodowych pomagających ustabilizować pobyt pracowników z innych państw w naszym kraju.

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Polsce pracuje około 2 mln osób z zagranicy. Ciągle dominują Ukraińcy, ale coraz więcej widać też pracowników z Filipin, Indonezji czy krajów Afryki.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA

Polacy bardzo boją się wzrostu opłat

Polacy zdecydowanie najbardziej się obawiają, że najbliższej jesieni przygniecie ich wysokość bieżących opłat i rachunków.
2 MIN CZYTANIA

Produkujemy coraz mniej stali

W 2023 roku produkcja stali w Polsce mocno pikuje w dół, a spadek jest prawie najwyższy spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA