fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaKrajAzjaci wchodzą na polski rynek pracy

Azjaci wchodzą na polski rynek pracy

Na naszym rynku pracy pojawia się coraz więcej pracowników z dalekich krajów Azji, którzy zaczynają zastępować Ukraińców.

W Polsce z miesiąca na miesiąc przybywa pracowników z bardzo odległych państw, również z Afryki i Azji. „Rzeczpospolita” donosi, że takie osoby pracują już na budowach, w fabrykach i hotelach.

Według przytaczanych przez „Rzeczpospolitą” najnowszych danych Eurostatu Ukraińców w Polsce ubywa, bo pracownicy z tego kraju decydują się na wyjazd do innych państw Europy – jak Hiszpania czy Niemcy – ale również na inne kontynenty, choćby do Kanady. W efekcie, pod koniec czerwca 2023 roku w Niemczech mieszkało ponad 1,3 mln uchodźców z Ukrainy, podczas gdy w Polsce ich liczba spadła do niespełna 978 tys.

Taki stan rzeczy sprawia, że Związek Przedsiębiorców i Pracodawców alarmuje, że Polska przegrywa wyścig o imigrantów z Ukrainy, którzy są potrzebni do zapełnienia luk na polskim rynku pracy, gdzie w wielu branżach brakuje rąk do pracy. W związku z tym ZPiP wzywa przede wszystkim do jasnego określenia perspektywy statusu prawnego uchodźców.

Organizacja chce też, żeby rząd opracował zachęty, które pomogą przekonać obcokrajowców do przyjechania do Polski w celach zawodowych. Mowa tutaj o oferowaniu różnego rodzaju szkoleń językowych i zawodowych pomagających ustabilizować pobyt pracowników z innych państw w naszym kraju.

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Polsce pracuje około 2 mln osób z zagranicy. Ciągle dominują Ukraińcy, ale coraz więcej widać też pracowników z Filipin, Indonezji czy krajów Afryki.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA