fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatBagaż podręczny w samolocie bez ukrytych kosztów

Bagaż podręczny w samolocie bez ukrytych kosztów

Bruksela wzywa linie lotnicze do przestrzegania wyroku TSUE i uznania prawa pasażerów w UE do bezpłatnego przewozu bagażu podręcznego. Bagaż taki jest „niezbędnym przedmiotem” dla podróżnych, więc nie powinien podlegać dodatkowym opłatom.

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego wydała jednogłośną rezolucję wzywającą linie lotnicze działające na terytorium Unii Europejskiej do zapewnienia pasażerom możliwości przewozu bagażu podręcznego w kabinie. Decyzja ta została podjęta po tym, jak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznał, że bagaż podręczny jest „niezbędnym przedmiotem” dla podróżnych i dlatego nie powinien podlegać dodatkowym kosztom. Rezolucja wzywa również Komisję Europejską do opracowania przepisów harmonizujących rozmiar i wagę takiego bagażu w całej UE.

Uchwała Komisji Petycji zostanie poddana pod głosowanie na sesji plenarnej w Strasburgu dopiero w październiku przyszłego roku.

Oprócz położenia kresu ukrytym kosztom związanym z bagażem podręcznym, w tekście skupiono się również na karach nakładanych na pasażerów przy wejściu na pokład za nieopłacenie dodatkowych kosztów wymaganych przez niektóre linie lotnicze. Jednym z kluczowych aspektów tej uchwały jest harmonizacja wymiarów i wagi bagażu podręcznego, tak aby wszystkie linie lotnicze działające w UE stosowały te same standardy. Wyeliminowałoby to zamieszanie i ukryte opłaty, z którymi często spotykają się pasażerowie podczas lotów różnymi liniami lotniczymi. Jordi Cañas, eurodeputowany z hiszpańskiej partii Ciudadanos w rozmowie z dziennikiem „El Mundo” zauważył, że: „do tej pory tanie linie lotnicze robiły interesy z cenami biletów, ukrywając dodatkowe koszta za przewóz bagażu kabinowego do momentu finalizacji zakupu”.

Dolors Montserrat – przewodnicząca Komisji ds Petycji podkreśliła, że mimo, iż wyrok został wydany w 2014 r., to nadal istnieją linie lotnicze, które pobierają opłaty za bagaż podręczny i nakładają kary na pasażerów, którzy odmawiają poniesienia dodatkowych kosztów przy wejściu na pokład. W rezolucji wzywa się kraje nie tylko do zapewnienia zgodności z orzeczeniem Europejskiego Trybunału, ale także do zadbania o to, aby linie lotnicze dostarczały przejrzystych informacji na temat cen i rozkładów lotów. Powyższe ma na celu położenie kresu nielegalnej i nadużyciowej praktyce nakładania kar finansowych na pasażerów za przewożenie bagażu podręcznego. Ponadto w rezolucji zwrócono się do Komisji Europejskiej o opracowanie ogólnounijnych przepisów regulujących harmonizację wymiarów i wagi walizek podręcznych, ponieważ kwestia ta nie została szczegółowo opisana w orzeczeniu TSUE. Brak jednolitości tych standardów oznacza dla pasażerów dodatkowe ukryte koszty i utrudnia podejmowanie świadomych decyzji przy wyborze linii lotniczej. Jest to szczególnie istotne w przypadku lotów łączonych oraz gdy pasażer musi lecieć różnymi liniami lotniczymi tego samego dnia.

Z kolei zdaniem Javiera Gándara, prezesa stowarzyszenia linii lotniczych ALA, praktyki handlowe, takie jak pobieranie opłat za bagaż w kabinie są w pełni legalne i chronione unijnym rozporządzeniem 1008/2008, które ustanawia swobodę ustalania cen.

Źródło: abc.es, elmunod es
Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA