fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatBagaż podręczny w samolocie bez ukrytych kosztów

Bagaż podręczny w samolocie bez ukrytych kosztów

Bruksela wzywa linie lotnicze do przestrzegania wyroku TSUE i uznania prawa pasażerów w UE do bezpłatnego przewozu bagażu podręcznego. Bagaż taki jest „niezbędnym przedmiotem” dla podróżnych, więc nie powinien podlegać dodatkowym opłatom.

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego wydała jednogłośną rezolucję wzywającą linie lotnicze działające na terytorium Unii Europejskiej do zapewnienia pasażerom możliwości przewozu bagażu podręcznego w kabinie. Decyzja ta została podjęta po tym, jak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznał, że bagaż podręczny jest „niezbędnym przedmiotem” dla podróżnych i dlatego nie powinien podlegać dodatkowym kosztom. Rezolucja wzywa również Komisję Europejską do opracowania przepisów harmonizujących rozmiar i wagę takiego bagażu w całej UE.

Uchwała Komisji Petycji zostanie poddana pod głosowanie na sesji plenarnej w Strasburgu dopiero w październiku przyszłego roku.

Oprócz położenia kresu ukrytym kosztom związanym z bagażem podręcznym, w tekście skupiono się również na karach nakładanych na pasażerów przy wejściu na pokład za nieopłacenie dodatkowych kosztów wymaganych przez niektóre linie lotnicze. Jednym z kluczowych aspektów tej uchwały jest harmonizacja wymiarów i wagi bagażu podręcznego, tak aby wszystkie linie lotnicze działające w UE stosowały te same standardy. Wyeliminowałoby to zamieszanie i ukryte opłaty, z którymi często spotykają się pasażerowie podczas lotów różnymi liniami lotniczymi. Jordi Cañas, eurodeputowany z hiszpańskiej partii Ciudadanos w rozmowie z dziennikiem „El Mundo” zauważył, że: „do tej pory tanie linie lotnicze robiły interesy z cenami biletów, ukrywając dodatkowe koszta za przewóz bagażu kabinowego do momentu finalizacji zakupu”.

Dolors Montserrat – przewodnicząca Komisji ds Petycji podkreśliła, że mimo, iż wyrok został wydany w 2014 r., to nadal istnieją linie lotnicze, które pobierają opłaty za bagaż podręczny i nakładają kary na pasażerów, którzy odmawiają poniesienia dodatkowych kosztów przy wejściu na pokład. W rezolucji wzywa się kraje nie tylko do zapewnienia zgodności z orzeczeniem Europejskiego Trybunału, ale także do zadbania o to, aby linie lotnicze dostarczały przejrzystych informacji na temat cen i rozkładów lotów. Powyższe ma na celu położenie kresu nielegalnej i nadużyciowej praktyce nakładania kar finansowych na pasażerów za przewożenie bagażu podręcznego. Ponadto w rezolucji zwrócono się do Komisji Europejskiej o opracowanie ogólnounijnych przepisów regulujących harmonizację wymiarów i wagi walizek podręcznych, ponieważ kwestia ta nie została szczegółowo opisana w orzeczeniu TSUE. Brak jednolitości tych standardów oznacza dla pasażerów dodatkowe ukryte koszty i utrudnia podejmowanie świadomych decyzji przy wyborze linii lotniczej. Jest to szczególnie istotne w przypadku lotów łączonych oraz gdy pasażer musi lecieć różnymi liniami lotniczymi tego samego dnia.

Z kolei zdaniem Javiera Gándara, prezesa stowarzyszenia linii lotniczych ALA, praktyki handlowe, takie jak pobieranie opłat za bagaż w kabinie są w pełni legalne i chronione unijnym rozporządzeniem 1008/2008, które ustanawia swobodę ustalania cen.

Źródło: abc.es, elmunod es
Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Coraz większy pesymizm niemieckich przedsiębiorców

Największa gospodarka Europy zmierza w kierunku kolejnego pogorszenia koniunktury, a perspektywy gospodarcze firm są coraz bardziej ponure. Nastroje w niemieckim biznesie spadły do najniższego poziomu z jesieni 2022 r., czyli z czasów kumulacji kryzysów: ataku Rosji na Ukrainę i pandemii.
3 MIN CZYTANIA

Renesans kształcenia zawodowego w Hiszpanii. Polska ma lepszy system

Hiszpańskie kształcenie i szkolenie zawodowe jest w modzie i to nie tylko na Półwyspie Iberyjskim. Liczba uczniów hiszpańskich zawodówek wzrosła o prawie 30 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat dzięki wyraźnemu zaangażowaniu kolejnych rządów w tę formę edukacji.
3 MIN CZYTANIA

Zielone światło dla unijnego korytarza wodorowego

Bruksela umieściła korytarz wodorowy H2Med na liście projektów kwalifikujących się do finansowania ze środków Unii Europejskiej.
3 MIN CZYTANIA