fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatBałtowie bratają się z Tajwanem na przekór Chinom

Bałtowie bratają się z Tajwanem na przekór Chinom

Szef tajwańskiej dyplomacji Joseph Wu odbył podróż po krajach bałtyckich w czasie, gdy Chiny wyrażają swój sprzeciw wobec współpracy tych państw z rządem w Tajpej.

Pierwszym krajem, do którego przyjechał Joseph Wu, minister spraw zagranicznych Tajwanu (czyli Republiki Chińskiej), była Łotwa. Podczas wizyty w Rydze wygłosił wykład na tamtejszym uniwersytecie. Następnie spotkał się z kilkoma parlamentarzystami podczas nieformalnych rozmów odbywających się poza oficjalnymi obiektami władz ustawodawczych. Było to o tyle istotne, że późniejsze wizyty w Estonii i na Litwie miały bardziej oficjalny charakter. 

W Tallinie spotkania Josepha Wu z przedstawicielami estońskiej legislatywy miały miejsce już w gmachu parlamentu, ale mimo tego nie pojawił się na nich żaden z przedstawicieli estońskiego rządu. Władze Estonii kilka dni przed wizytą zapowiedziały zwiększenie współpracy z Tajwanem, m.in. przez otwarcie u siebie przedstawicielstwa tego azjatyckiego kraju. Deklaracja ta spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem Chińskiej Republiki Ludowej, która wezwała Estonię do przestrzegania zasady „jednych Chin”, zgodnie z którą to rząd w Pekinie – będący przedstawicielem całego państwa chińskiego – ma być postrzegany jako jedyny podmiot w relacjach międzynarodowych. 

Takie działania Estonii, wywołujące sprzeciw Chin, mogą być efektem incydentu z początku października. Doszło wtedy do uszkodzenia gazociągu Balticconnector między Finlandią a Estonią. Awarię spowodowała prawdopodobnie kotwica chińskiego kontenerowca NewNew Polar Bear. 

Joseph Wu był też z wizytą na Litwie, czyli u największego sojusznika Tajwanu w Europie. Tam w budynku Sejmu spotkał się z litewskimi parlamentarzystami. 

chinaobservers.eu, Bloomberg, voanews.com, Reuter
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kanał Panamski wysycha, a statki wolą opływać całą Amerykę

Ze względu na trwającą suszę każdego miesiąca zarząd Kanału Panamskiego wydaje coraz mniej pozwoleń dla statków, które chcą przez niego przepłynąć.
< 1 MIN CZYTANIA

Elektrownie wiatrowe doprowadziły Siemensa na skraj upadku

Awarie elektrowni wiatrowych marki Siemens Energy doprowadziły firmę do trudnej sytuacji finansowej, w której – aby ją uratować – niezbędna była pomoc niemieckiego rządu.
< 1 MIN CZYTANIA

LOT w ścisłej czołówce najlepszych linii lotniczych świata!

Polskie Linie Lotnicze LOT znalazły się na samym szczycie zestawienia najlepszych firm świadczących usługi przewozów powietrznych z całego świata.
< 1 MIN CZYTANIA