fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatBałtowie bratają się z Tajwanem na przekór Chinom

Bałtowie bratają się z Tajwanem na przekór Chinom

Szef tajwańskiej dyplomacji Joseph Wu odbył podróż po krajach bałtyckich w czasie, gdy Chiny wyrażają swój sprzeciw wobec współpracy tych państw z rządem w Tajpej.

Pierwszym krajem, do którego przyjechał Joseph Wu, minister spraw zagranicznych Tajwanu (czyli Republiki Chińskiej), była Łotwa. Podczas wizyty w Rydze wygłosił wykład na tamtejszym uniwersytecie. Następnie spotkał się z kilkoma parlamentarzystami podczas nieformalnych rozmów odbywających się poza oficjalnymi obiektami władz ustawodawczych. Było to o tyle istotne, że późniejsze wizyty w Estonii i na Litwie miały bardziej oficjalny charakter. 

W Tallinie spotkania Josepha Wu z przedstawicielami estońskiej legislatywy miały miejsce już w gmachu parlamentu, ale mimo tego nie pojawił się na nich żaden z przedstawicieli estońskiego rządu. Władze Estonii kilka dni przed wizytą zapowiedziały zwiększenie współpracy z Tajwanem, m.in. przez otwarcie u siebie przedstawicielstwa tego azjatyckiego kraju. Deklaracja ta spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem Chińskiej Republiki Ludowej, która wezwała Estonię do przestrzegania zasady „jednych Chin”, zgodnie z którą to rząd w Pekinie – będący przedstawicielem całego państwa chińskiego – ma być postrzegany jako jedyny podmiot w relacjach międzynarodowych. 

Takie działania Estonii, wywołujące sprzeciw Chin, mogą być efektem incydentu z początku października. Doszło wtedy do uszkodzenia gazociągu Balticconnector między Finlandią a Estonią. Awarię spowodowała prawdopodobnie kotwica chińskiego kontenerowca NewNew Polar Bear. 

Joseph Wu był też z wizytą na Litwie, czyli u największego sojusznika Tajwanu w Europie. Tam w budynku Sejmu spotkał się z litewskimi parlamentarzystami. 

chinaobservers.eu, Bloomberg, voanews.com, Reuter
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA